גושים שפירים בשד

אחת הסיבות הנפוצות לפניה לכירורג היא תלונה על גוש בשד, אותו האישה גילתה בעצמה, או תחושות לא נעימות אחרות בשד, שגורמות לאישה לחשוד. כמובן, כל חשד למחלה באזור השד גורם לדאגות רבות לאישה, אך לא כל גוש ולא כל שינוי בשד מבשרים על תחילתה של מחלה אונקולוגית.

הזרקות בוטוקס לטיפול בדליפת השתן

דליפת שתן הינה בעיה הפוגעת קשות באיכות חייהן של נשים רבות. מעריכים כי לפחות 33% מהנשים סובלות מרמה זו או אחרת של דליפת שתן. דליפת שתן יכולה להיגרם ממספר סיבות כאשר הנפוצות שבהן: דליפת שתן במאמץ ( צחוק, שיעול, עיטוש, קפיצה, ריצה, הרמת משאות וכד") . בעיה נפוצה אחרת הינה שלפוחית בלתי יציבה (OVERACTIVE BLADDER) או בלשון העממית- "שלפוחית רגיזה", מדובר  באחד או יותר  מהתסמינים הבאים: תכיפות  במתן שתן, דחיפות במתן שתן, קימה תכופה בלילה למתן שתן, קושי להתאפק ולהחזיק שתן. ברוב המקרים אין מוצאים סיבה רפואית לבעיה.

. בחלק מהמקרים  "שלפוחית רגיזה “היא חלק מתסמינים של מחלה אחרת דוגמת טרשת נפוצה, פרקינסון, השלכות של שבץ מוחי ומחלות נוירולוגיות אחרות. בפועל מדובר במצב שגורם לחולה לבנות את סדר יומו סביב היכולת לגשת בכל רגע לשירותים, להימנע מנסיעות ארוכות ובילויים במקומות בהם אין שירותים קרובים, לקחת בכל תיק בגדים להחלפה ולעיתים גם פדים מיוחדים לספיגת השתן. במיוחד כאשר רוב הסובלים מהבעיה הן נשים הרגישות יותר למצבים כאלו. לא מדובר בבעיה רק של הגיל המבוגר שלפוחית רגיזה מאובחנת אצל כ-16% אחוזים מנשים  מעל גיל 18,   בנשים בגיל המעבר  הסטטיסטיקות כבר מדברות על ל-33%.ובקשישים במוסדות סיעודיים –  80-100%.

בשלבים התחלתיים של התופעה הרפואית, בדרך כלל מוצע שילוב של טיפול התנהגותי ותרגול שלפוחית השתן יחד עם טיפול תרופתי. שילוב של טיפולים אלו מפחית את עוצמת התסמינים בכ80-90%. התרופות מסייעות להפחתת הגירוי של התכיפות והדחיפות ובכך נפתרים חלק מתסמיני המחלה. מדובר בטיפול כרוני שאינו מרפא אלא מקל על התסמינים. לטיפול תרופתי שני חסרונות עיקריים: מטופלים רבים מתלוננים על תופעות לוואי של התכשירים האלה בעיקר: יובש בעיניים ובפה, עצירות ועוד. בעיה שניה שלא כל המטופלות מגיבות לטיפול התרופתי  או שכאלו שבעבר הגיבו לטיפול לאחר תרופה מסוימת הפסיקו להגיב..

במקרים של כישלון טיפול תרופתי, על המטופל והרופא לשקול אופציות  אחרות.

במרכז "איה מדיקל" ניתן להיעזר בשיטה נוספת חדשנית ויעילה מאוד לטיפול בשלפוחית שתן רגיזה:

 

הזרקת בוטוקס לשלפוחית השתן

הזרקת בוטוקס לשלפוחית השתן גורמת לחסימת החיבור עצב-שריר בשלפוחית  ובכך פותרת את הבעיה בכ-70%-80% מהמקרים. שלפוחית השתן ממשיכה לתפקד, אך התסמינים הלא נעימים כמו תדירות גבוהה של מתן השתן ודליפת שתן בלתי רצונית נעלמים.

הטיפול עצמו מבוצע בהרדמה מקומית בלבד או בטשטוש. באמצעות ציסטוסקופ המוחדר לדרכי השתן מוזרקים לשלפוחית השתן 20-30 מ"ל תכשיר על בסיסי בוטוקס. הטיפול עצמו אורך כ-30 דקות בלבד. לאחר מתן שתן עצמי משוחררת המטופלת הביתה כבר באותו היום. בשונה מאופציות פולשניות אחרות מדובר בהחלמה מהירה ביותר, תוצאות מהירות וסיכונים מעטים וזניחים שכוללים זיהום בדרכי השתן, הופעת דם בשתן ועיכוב במתן שתן עצמי שיכול להמשך עד שבועיים מיום הטיפול. הטיפול מתחיל להשפיע בין שבוע ל-3 שבועות מיום ההזרקה והתוצאה נשמרת למשך כ-10 חודשים. לאחר מכן ניתן לחזור על פעילות ההזרקה. מחקרים חדשים הראו אף כי אצל מטופלים שקיבלו הזרקות בוטוקס קבועות במשך מספר שנים יעילות ההזרקות עלתה עם השנים. יש לציין כי הטיפול בבוטוקס לשלפוחית רגיזה על רקע נוירולוגי נמצא בסל התרופות של קופות החולים.

 

היום חשוב לדעת שבמקרה של שלפוחית רגיזה, צורך תכוף במתן השתן ודליפת שתן הפוגעת באורח החיים יש פתרון יעיל. אחרי כישלון הטיפול התרופתי וההתנהגותי, אין צורך להתייאש ולהרים ידיים, ומומלץ לבדוק קודם את אפשרות הטיפול באמצעות בוטוקס. למומחי מרכז "איה מדיקל" יש ניסיון רב בטיפול בדליפת השתן באמצעות בוטוקס, ומתן שירות אדיב ומקצועי לכל מטופלת.

קרינה תוך ניתוחית סרטן השד – INTRABEAM

קרינה תוך ניתוחית סרטן השד – INTRABEAM

חלק ניכר ממקרי סרטן השד מטופלים ע"י שילוב של ניתוח והקרנה. טיפולי הקרנות מהווים נדבך חשוב בטיפול הכולל ונשים רבות נשלחות ע"י הרופא בתום הניתוח להקרנת השד החולה. מטרת הטיפול בקרינה היא להרוס את תאי הסרטן שנותרו באזור החולה, וזאת תוך גרימת הנזק המינימאלי לרקמה הבריאה.

היתרון הגדול בטיפולי הקרנות  כטיפול במחלות אונקולוגיות תוך ניתוחיות או בכלל הוא, ביכולתם לצמצם את הניתוח. כול זאת בזכות העובדה שתוספת הקרינה מאפשרת לעיתים לבצע כריתה חלקית בלבד, כלומר ניתוח משמר שד (הוצאת הגוש הגידולי בלבד– למפקטומיה), ולהבטיח לאשה את אותה בריאות כמו בכריתה מלאה של השד. טיפולי הקרנות נמצאים בשימוש האונקולוגים במשך שנים רבות והם הוכיחו את יעילותם בטיפול במקרי סרטן שונים, ובפרט בסרטן השד.

 

טיפולי הקרנות

בשונה מטיפולי כימותרפיה, בטיפולי הקרנות מדובר בטיפול מקומי בשד בלבד. הטיפול ניתן לרוב כחודשיים-שלושה חודשים לאחר הניתוח. כדי למנוע נזקים שיכולים להיגרם בהקרנה, הקרינה ניתנת במנות קטנות מידי יום במשך כחודש. תופעות הלוואי הנפוצות הן תופעות מקומיות וכוללות לרוב פגיעה בעור באזור ההקרנה, תחושה של צריבה, גירוד ולפעמים כאב עד כדי כוויה.

 

טיפולי הקרנה מתקדמים

בשנים האחרונות התפתחה טכניקה חדשה המאפשרת את מתן הקרינה כולה בפעם אחת, וזאת בזמן הניתוח עצמו. לשיטה הזאת ישנם מספר יתרונות, מלבד היתרון הפסיכולוגי הכרוך בהשלמת כל הטיפול הנדרש בהליך אחד. ראשית, כאשר הפצע פתוח אין סכנה שהקרנה תגרום נזק לעור. הקרינה התוך ניתוחית נעשית לאחר הוצאת הגוש הממאיר – לחלל הניתוח מוכנס קצה מכשיר הקרינה המטפל באזור מיטת הגידול. הטפול אורך כ-30 דקות כאשר החולה נמצאת בהרדמה כללית, ובכך נמנעת כל אי נעימות אפשרית מהטיפול. מדובר בתוספת זמן לא משמעותית לחולה המורדמת. לאחר סיום הקרינה הכירורג משלים את הניתוח ומבצע את סגירת הפצע.
 
הגבלות טיפולי הקרינה

חשוב לדעת שהטפול אינו מתאים לכל אישה החולה בסרטן השד. מדובר בהקרנה מקומית שאינה מכסה את כל השד, וזהו אחד השיקולים המרכזיים בבחירת שיטת ההקרנה.

תנאי סף לבחירת השיטה:

 • גיל מעל 50
 • מוקד גידולי יחיד
 • גוש שאינו גדול מ 2 ס"מ.

לפני הניתוח נדון כל מקרה לגופו בצוות משותף של כירורג ואונקולוג, ועל סמך מכלול הנתונים אודות החולה, מצבה הבריאותי ואופי המחלה מתקבלת ההחלטה בנוגע לשיטת ההקרנה האופטימאלית בכל מקרה ובמקרה.

 

הכירורגים והאונקולוגים של המרכז "איה מדיקל" צברו ניסיון רב בניתוחי סרטן השד. המומחיות והניסיון של רופאי המרכז מאפשרים להם לבצע גם טיפולים פורצי דרך בתחום האונקולוגיה וביניהם טיפולי קרינה תוך ניתוחית שמאפשרים למאות נשים לשמור על הבריאות ואיכות חיים גם יחד.

מהו סרטן השד?

כמה עובדות:

 • סרטן השד הוא הגידול הממאיר הנפוץ ביותר לנשים במדינת ישראל.
 • כ-4400 מקרים של סרטן שד מתגלים בכל שנה.
 • כ-1000 נשים מתות מהמחלה בכל שנה.
 • סרטן השד יפגע באחת מתוך 7.5 נשים באוכלוסיה יהודית בישראל לאורך החיים.
 • כ-76% מהמקרים יהיו לאחר גיל 50
 • כ-6% מתחת לגיל 40.

איך נוצר סרטן השד?

בשד יש 10-12 אוניות בהן מיוצר חלב לצורך הנקה ומהאוניות עובר לצינוריות ומתקדם לעבר הפטמה. רוב סרטני השד מתהווים בתוך צינוריות החלב. כאשר תאים עוברים מוטציה הם מתחילים להתחלק בצורה לא תקינה. כל עוד מוגבלים לדופן- אינם ממאירים וגידולים אשר חודרים את הדופן הופכים לגידולים ממאירים. בתחילה הם ממוקמים בשד ובהמשך יכולים להתקדם לבלוטות הלימפה ולשלוח גרורות לאיברים מרוחקים ובעיקר לעצמות ולכבד. סרטן השד הוא מחלה רחבה. ישנם גידולים בעלי אופי שקט ואיטיים בהתקדמותם ויש גידולים אגרסיביים המתפתחים בחודשים.

 • לגידולים שיתגלו בשלב ראשוני סיכויי ההחלמה מעל ל- 90%.
 • ממוצע ההשרדות הוא 87% באוכלוסיה היהודית בארץ ובאוכלוסיה ערבית 78%.
 • גם במחלה גרורתית סיכוי ההשרדות כ20% ל-5 שנים.

גורמי הסיכון לסרטן השד

 • מין- הסיכוי לסרטן שד הוא בעיקר לנשים, רק 1/100 מקרים יהיה גבר.
 • גיל- סיכון לסרטן השד עולה ככל שהגיל עולה.
 • כאשר מדברים על אחת מתוך 7.5 נשים – מדובר על סיכוי לגידול במהלך כל החיים.
 • 76% מהמקרים של סרטן השד, כאמור מעל גיל 50, כאשר הגיל הממוצע לגילוי הוא 61 ביהודיות ו53 בערביות.
 • מוצא –אשכנזיות עם סיכון מוחש לסרטן שד.
 • סיפור משפחתי של סרטן שד- סיפור אצל קרובת משפחה מדרגה ראשונה מעלה את הסיכון פי 2 מהאוכלוסיה, ולמטופלת עם שתי קרובות מדרגה ראשונה- הסיכון משלש עצמו.
 • סיפור אישי של סרטן שד מעלה את הסיכון לגידול נוסף
 • הקרנה לבית החזה- בעיקר מתחת לגיל 20 ובדרך כלל ללימפומה ע"ש הודג'קין.
 • נשאיות של גנים לסרטן שד שהשניים העיקריים הם BRCA1/2 אשר הסיכוי ללקות בסרטן שד מגיע עד לכ80% עם סיכון מוגבר לסרטן השחלות . 1:40 אשכנזיות, 1:600 לאוכלוסיה רגילה.
 • וסת ראשונה בגיל צעיר ומנפאוזה בגיל מאוחר כרוכים בעליה קטנה בסיכון – הרושם כי מחזורים מרובים יותר לאורך החיים והפרשה הורמונלית לתקופה ארוכה יותר.
 • לידות מרובות ולידה ראשונה מתחת לגיל 30 מפחית סיכון לסרטן השד
 • הנקה לאורך כשנה וחצי עד שנתיים מורידה במעט את הסיכון.
 • השמנת יתר לאחר מנפאוזה כרוך בכך שהשומן מפריש אסטרוגן וכן עלייה ברמת האינסולין הקשור בעליה בסיכון לסרטנים כולל שד.
 • חוסר פעילות גופנית
 • שתיית אלכוהול
 • עישון

גיליתי גוש בשד, מה עכשיו?

יש לפנות לבדיקת כירורג שד להערכת הממצא והשדיים.

בבדיקה זו יוחלט באם יש צורך בהמשך בירור מכוון.

מהו הבירור המכוון?

 1. ממוגרפיה – מכשיר רנטגן הסורק את השד בשני מצבים על מנת לאתר ממצאים חשודים. מומלץ בימינו לביצוע באופן קבוע פעם בשנתיים מגיל 50, במכונים מסויימים יש את מכשיר הטומוסינטזיס החדשני שהוא ממוגרפיה תלת מימדית.
 2. אולטרה סאונד – מכשיר הסורק בעזרת מתמר שמונח על השד את הממצאים, יכול לאפיין את מראה הממצא, להבחין בין מוצק לנוזל, לאפיין גידול, חשוב בזיהוי בלוטות חשודות בבתי השחי.
 3. MRI שדיים – מכשיר חדשני המשתמש בסורק מגנטי על מנת לזהות את מרכיבי השד, חשוב בסוגים מסויימים של סרטן השד, ובזיהוי בקבוצת הנשאיות, עוזר בזיהוי היקף מחלה בנשים צעירות.

לאחר שבוצע הבירור באחד או יותר מהרשומים לעיל- באם הממצא חשוד מומלץ על ביצוע של ביופסיה, שהיא דגימה תחת הרדמה מקומית מהנגע החשוד.

אופציות לביצוע ביופסיית שד הן:
 1. דקירה במחט עדינה : (FNA – FINE NIDDLE ASPIRATION) בדקירה זו ניתן להוציא מעט חומר ולכן פחות אטרקטיבי, עוזר בדגימת נוזל לבדיקה או בשאיבת ציסטה
 2. ביופסיית מחט – TRUCUT – דקירה במחט עבה יותר המשמשת למרבית הביופסיות המבוצעות תחת אולטראסאונד.
 3. ממוטום- ביופסיה תחת ממוגרפיה המבוצעת לממצאים שאינם נראים באולטראסאונד, לרוב הסתיידויוית, עם יכולת לקחת יותר חומר לאבחון.
 4. ביופסיה תחת MRI הדומה לביצוע הממוטום, ומבוצעת לממצאים הנראים רק ב MRI.

תשובה פתולוגית לבדיקות מוכנה בדרך כלל תוך 7-10 ימים ומתארת את הממצא, יש לפנות עמה לכירורג השד על מנת לפעול בהתאם לפי התוצאות.

במידה ובגוש ממצא גידולי יש צורך בהסרתו.

מהם גידולי השד הנפוצים:
 • DCIS- DUCTAL CARCINOMA IN SITU גידול טרום סרטני שמקורו בצינורות החלב, לרוב מתבטא כהסתיידויות- הצטברות סידן על דופן הצינורות במראה אופייני. ברוב המקרים לא ניתן למישוש ומתגלה בממוגרפיה שגרתית.
 • IDC- INVASIVE DUCTAL CARCINOMA גידול ממאיר של צינוריות החלב ׁוהוא הנפוץ בגידולי סרטן השד. אפיונו נקבע לפי דרגת ההתחלקות של התאים לדרגה 1-3, כאשר דרגה 1 מאפיינת גידול עם אופי "עדין" ומתפתח באיטיות, דרגה 2 מאפיינת את מרבית הגידולים, ודרגה 3 מתקדם באופן מהיר יותר.
 • בנוסף גידולים אלו ממשפחות שונות בעלי התנהגות שונה- רגישים לאסטרוגן ER+ שהם לרוב גידולים פחות אלימים, גידולים שרגישים לHER2 ובעלי אופי אלים יותר, אך מושפעים מאד מטיפול ביולוגי וכמותרפי, וגידולים ללא קולטנים לאסטרוגן או לHER2 שהם בעלי אופי אגרסיבי יותר, ומגיבים לטיפול כמותרפי.
 • ILC – INVASIVE LOBULAR CARCINOMA – גידול שד שמקורו באוניות השד, באיזור בו מופק החלב לפני שעובר לצינוריות, פחות נפוץ מהIDC. לעתים קשה לזהותו בדימות רגיל – ממוגרפיה, US, ולכם יש צורך בMRI להדמייתו. הטיפול בו דומה ל IDC.
 • INFLAMMATORY CARCINOMA- גידול נדיר יחסית של השד בו השד הופך לאדם ועור השד כקליפת התפוז, מתקדם בד"כ בצורה מהירה, ולעתים נחשד בדלקת מקומית בשד שאינה מגיבה לטיפול אנטיביוטי.
 • הטיפול בו הוא בעיקרו כמותרפי ובהמשך ניתוחי.
 • PHYLLOIDES – גידול שד שמקורו ברקמת החיבור של השד, מהווה כ1% מגידולי השד, ובמרבית המקרים אינו ממאיר, יש לו נטיה לגדול במהרה, ולחזור מקומית באם לא נכרת עם שוליים נקיים.
טיפולים וניתוחים לטיפול בסרטן השד:
 • כריתת גוש בשד LUMPECTOMY – ניתוח בו מבוצעת כריתה של גוש בשד עם שימור שאר רקמת השד. מבוצע לרוב למחלה ממוקמת באזור בודד של השד וכאשר גודל הגידול מאפשר שימור שד.
 • כריתת שד MASTECTOMY- ניתוח בו מבוצעת הסרת כל רקמת השד, מבוצע במקרים בהם היחס בין הגוש לשאר השד גבוה, במקרה של שד שבו קיימת חזרה של גידול, מבוצע במקרים בהן המטופלת אינה מעוניינת בשימור שד, ומבוצע כאשר מדובר בכריתת שד מניעתית לנשאיות גנטיות לסרטן שד.
 • כריתת שד עם שימור עור SKIN SPARING MASTECTOMY- מבוצע במקרים אשר יש רצון ויכולת לבצע שחזור מיידי לשד, ואז הניתוח משולב עם שתל סיליקון או מותחן.
 • כריתת שד עם שימור פטמה- NIPPLE SPARING MASTECTOMY – כריתת שד עם שימור עור, פטמה ועטרה.
 • אונקופלסטיקה- ניתוח השד תוך ניוד רקמת השד לאחר הסרת הגידול על מנת לשוות לשד מראה אסתטי.
 • דגימת בלוטת הזקיף SENTINEL LYMPH NODE BIOPSY- ניתוח משולב במקרים של סרטן שד בו דוגמים את בלוטת הזקיף בבית השחי על מנת לזהות באם קיים בהן גידול.
 • דיסקציה אקסילרית AXILLARY DISSECTION- הסרת בלוטות לימפה בבית השחי כאשר ידוע על מעורבות שלהן בגידול.

סרטן רירית הרחם

מדי שנה כ-600 נשים בישראל שומעות את האבחנה הזאת "סרטן רירית הרחם". מדובר בסוג הנפוץ ביותר של הסרטן הגינקולוגי, כאשר כ-80% סובלות מסרטן רירית הרחם מהסוג הראשון. סרטן רירית הרחם מהסוג השני הוא נדיר ואלים יותר. הוא לרוב מפושט יותר בעת האבחנה, והוא גם נוטה יותר לחזור אחרי הטיפולים. הגיל הממוצע לאבחון הגידולים ברירית הרחם הוא בסביבות 60-70 שנה.

 

גורמי הסיכון

גורמי הסיכון לסרטן רירית הרחם מהסוג הראשון הם:

 • השמנת יתר
 • סכרת
 • יתר לחץ דם
 • שחלות פוליציסטיות אצל נשים צעירות

לסרטן הרחם מהסוג השני אין גורמי סיכון ברורים.

 

אבחון

הסימפטום העיקרי למחלה הוא דימום. נשים שפסק אצלם המחזור פתאום שמות לב לדמם או כתמים, ונשים צעירות יותר מעידות על מחזור לא סדיר. חשוב לזכור שלא כל דימום מעיד על גידול, אך כל דימום אכן מחייב בירור. הבירור כולל בדיקה גינקולוגית, בדיקת אולטרסאונד ולרוב גם מבוצעת דגימה מחלל הרחם. את הדגימה לעיתים ניתן לעשות במרפאתו של הרופא הגניקולוג ע"י צינורית קטנה שמוחדרת לחלל הרחם ונקראת פיפל. במקרים אחרים מבוצעת דגימה במסגרת בדיקת היסטרוסקופיה או גרידה.

 

טיפול

ברוב רובם של המקרים כולל הטיפול כריתה של הרחם והשחלות. לעיתים רחוקות נדרש גם טיפול משלים בהקרנות, אך ברוב המקרים אין צורך בכימותרפיה. במהלך הניתוח מבוצעת גם דגימת בלוטות הלימפה לצורך הערכת התפשטות המחלה. הדגימה היא חיונית ומאפשרת להבין האם הגידול שלח גרורות לאיברים סמוכים. בשנים האחרונות קיימת טכנולוגיה מאוד מתקדמת לדגימת הבלוטות, באמצעות שיטת דגימת בלוטות הזקיף. המאפשרת לצמצם את היקף הניתוח ולמנוע סיבוכים.

 

הניתוח

את הניתוח עצמו ניתן לבצע בשתי שיטות: בשיטה הפתוחה או בשיטה זעיר פולשנית – לפרוסקופית. השיטה הלפרוסקופית עדיפה על השיטה הפתוחה, היות ומחקרים רבים הוכיחו את יתרונותיה בכל הקשור לאיבוד הדם, מהירות ההתאוששות והסיבוכים בעקבות הניתוח. גם מבחינה אסתטית יש לניתוח הלפרוסקופי יתרונות רבים. החיסרון הגדול של הניתוחים הלפרוסקופיים הוא הקושי לבצע ניתוחים כאלה בנשים מלאות שאובחנו כסובלות מסרטן רירית הרחם. הפתרון במקרה הזה הוא  שימוש ברובוט דה-וינצ'י היעיל מאוד בניתוחים האלה.

 

הניתוח הרובוטי

הרובוט החדשני מאפשר לבצע ניתוחים מורכבים באזורים מסוכנים, צרים וצפופים. כשמדובר בניתוח לפרוסקופי רגיל בנשים מלאות אחוז ההסבה לניתוח פתוח הוא גדול יחסית, אך כשהניתוח מבוצע באמצעות הרובוט, אחוז ההסבה יורד בצורה משמעותית. מצלמת התת-ממד של הרובוט מאפשרת לקבל מבט טוב יותר על שדה הניתוח, והזרועות המתוחכמות מעניקות תנועתיות משופרת בחלל הבטן. המערכת הממוחשבת מורידה את הרעידות של הכירורג, הדבר שמקבל חשיבות מיוחדת בניתוחים באזורים הצמודים לכלי הדם. העמדה הנוחה של הכירורג גם מאפשרת לו לבצע ניתוחים ארוכים ומורכבים בלי להתעייף. כמו כן, למערכת יכולת משופרת לאתר את בלוטות הזקיף, מה שמאפשר לבצע את הדגימה בדיוק רב. הניתוחים הרובוטיים של סרטן רירית הרחם המבוצעים ב"איה מדיקל" מאפשרים להשיג תוצאות רפואיות מעולות ולהבטיח לאישה התאוששות מהירה וסיכוי נמוך לסיבוכים.

 

החלמה

אחוזי ההחלמה מסרטן רירית הרחם גבוהים מאוד, והמחלה אינה קטלנית ברוב המקרים, במיוחד כשאובחנה בשלבים המוקדמים. הצלחת ההחלמה תלויה כמובן באבחון מהיר וטיפול מתאים. הניתוחים המתקדמים בכלל והניתוחים הרובוטיים בפרט שמבוצעים במרכז "איה מדיקל" מסייעים לנשים רבות להחלים במהירות מסרטן רירית הרחם.

גינקולוגיה

כאבי מחזור חזקים

נשים רבות סובלות מכאבים בדרגה כזאת או אחרת בזמן המחזור. הכאבים הם בעיקר באזור הבטן והגב כאשר הם עשויים להקרין גם על הרגליים ולהיות מלווים בכאב ראש ומיגרנות קלים עד חמורים, בחילות, סחרחורות וגם פעילות יתר של מערכת העיכול. במיוחד בקרב נשים צעירות התופעה ניכרת יותר בשל חוסר האיזון ההורמונאלי שעדיין קיים אצלן.

 

הגורם הישיר לכאבי מחזור חזקים

בזמן המחזור החודשי מפרישים התאים אשר מצפים את הרחם הורמון הנקרא פרוסטגלנדין. זהו הורמון שאף מופרש בזמן הלידה וניתן באופן מלאכותי במצב בו רוצים לזרז לידה או לבצע הפסקת הריון בשלב מאוחר. הפרוסטגלנדין גורם לכיווץ של הרחם ומכאן נובעים כאבי המחזור. כאשר ישנה הפרשת יתר של ההורמון או כאשר ישנה רגישות יתר אליו הכאבים מורגשים ביתר שאת עד כמעט השבתה באותם ימים.

סיבות נוספות לכאבי מחזור חזקים

בזמן המחזור החודשי מפרישים התאים אשר מצפים את הרחם הורמון הנקרא פרוסטגלנדין. זהו הורמון שאף מופרש בזמן הלידה וניתן באופן מלאכותי במצב בו רוצים לזרז לידה או לבצע הפסקת הריון בשלב מאוחר. הפרוסטגלנדין גורם לכיווץ של הרחם ומכאן נובעים כאבי המחזור. כאשר ישנה הפרשת יתר של ההורמון או כאשר ישנה רגישות יתר אליו הכאבים מורגשים ביתר שאת עד כמעט השבתה באותם ימים.טיפול בכאבי מחזור באיה מדיקל

סיבות נוספות לכאבי מחזור חזקים

ישנן סיבות נוספות שיכולות לגרום לתופעה שלא באופן הרגיל, כלומר לא רק בשל הפרשת הפרוסטגלנדין. כאבים אלה נקראים כאבי מחזור משניים בשל העובדה שהם נובעים מבעיה גופנית כלשהי.
אנדומטריוזיס: אנדומטריוזיס קשורה בנוכחות מוקדים של רירית הרחם (שבאופן רגיל מרפדת את חלל הרחם) באזורים כמו איברי האגן או איברים מרוחקים יותר בחלל הבטן כמו שלפוחית השתן, איברי מערכת העיכול ואפילו בריאות. הימצאות תאי רירית הרחם במקומות הלא נכונים גורמת לדימומים (בדומה למתרחש בזמן וסת) ומביאה להיווצרותה של דלקת. ברוב המקרים מצליחה מערכת החיסון למנוע דלקת זו אך כאשר מערכת החיסון אינה בשיאה מתפתחים התאים ויוצרים דלקת והידבקויות תוך-ביטניות. האנדומטריוזיס גורם כאמור לכאבי מחזור קשים, לדימום חזק וגם לכאבי מחזור שאינם בתקופת המחזור החודשי. הסיבוכים העיקריים הקשורים באנדומטריוזיס הם הפרעות פריון והתפתחות ציסטות שחלתיות המצריכות ניתוח לעיתים קרובות. גידולים שפירים ברחם: גידולים שפירים ברחם כמו פוליפים או שרירנים יכולים לגרום לכאבי מחזור קשים. שימוש בהתקן תוך רחמי: לעיתים השימוש בהתקן תוך רחמי ממשיך לגרום לכאבים גם לאחר תקופת ההסתגלות והתמקמותו בתוך הרחם. אם הדבר אכן כך יתכן שיהיה צורך להסיר את ההתקן.
גידולים שפירים ברחם: גידולים שפירים ברחם כמו פוליפים או שרירנים יכולים לגרום לכאבי מחזור קשים.
שימוש בהתקן תוך רחמי: לעיתים השימוש בהתקן תוך רחמי ממשיך לגרום לכאבים גם לאחר תקופת ההסתגלות והתמקמותו בתוך הרחם. אם הדבר אכן כך יתכן שיהיה צורך להסיר את ההתקן.

הטיפול בכאבי מחזור

כאשר מדובר על כאבי מחזור הנובעים מאנדומטריוזיס, הטיפול הניתן הוא בעזרת תרופות נוגדות כאבים, בעזרת גלולות נגד הריון המדכאות את הפרשת ההורמונים והשפעתם על רירית הרחם וכך מפחיתות את הדימום ואת הכאבים. שימוש בהתקן תוך רחמי המפריש הורמונים הוכח כיעיל בעצירת האנדומטריוזיס והקלה על התסמינים. במקרים אחרים ניתן בעזרת ניתוח לפרוסקופי להסיר את מוקדי האנדומטריוזיס. טיפול זה הוא נדיר יותר ולרוב הטיפולים מתחילים בתרופת נגד כאבים או גלולות נגד הריון.

הטיפול נגד כאבי מחזור על פי הרפואה הסינית

רפואה סינית ידועה בכך שהיא מטפלת בשורש הבעיה ולא בסימפטום. על פי הרפואה הסינית כאבי מחזור חזקים נובעים מתקיעות בזרימת הדם ואנרגיית הגוף (צ'י). הרפואה הסינית ממליצה על שינויי תזונה בעקבות כאבי מחזור חזקים. על פיה צמצום באכילת מוצרי חלב דוגמת גבינות וגלידות יחד עם צמצום מזון מטוגן והגברה בצריכתן של חומצות שומן חיוניות כמו אומגה 3 ומינרלים כמו אבץ וסידן יצמצמו את כאבי המחזור באופן ניכר. גם דיקור סיני ושימוש בצמחי מרפא מסוימים יכולים להקל על התופעה.
כאבי מחזור חזקים אינם תענוג לאף אחת, במיוחד כאשר הם מלווים בדימום קשה וכאבים גם בין מחזור חודשי אחד לאחר. כדאי להיבדק על מנת לברר האם הכאבים אינם נובעים מסיבה כלשהי או האם הם נגרמים מסיבות כמו אנדומטריוזיס או זיהום כלשהו והאם ישנה דרך טיפול.

באיה מדיקל מתייחסים לכאבי מחזור כהפרעה רב-סיבתית ולכן הגישה האבחונית והטיפולית היא רחבה וכוללת היבטי טיפול שונים – רפואיים והוליסטיים. רופאי המרכז מיומנים במגוון הטיפולים התרופתיים והניתוחיים בצד טיפולים אלטרנטיביים לטיפול יעיל בהפרעה זו.

הפסקת הריון מאוחרת

הסיבות להפסקת הריון מאוחרת: לרוב הפסקת הריון מאוחרת נעשית בשל מום שהתגלה בעובר בסקירת המערכות המוקדמת שנעשית בשבוע ה- 14 או ה- 15 להריון. לעיתים נדירות יחסית מום שלא התגלה בסקירה המוקדמת מתגלה בסקירה המאוחרת שנעשית בשבוע ה-18 עד ה- 22 להריון. אז נעשית הפסקת ההריון המאוחרת בשלב המאוחר שלה שהוא כאמור לקראת שבוע 23. בחלק קטן יותר מהמקרים נעשית הפסקת ההריון בשל סיכון חייה של האישה מסיבות שונות. לעיתים נדירות עוד יותר מתרחשת ההפסקה בשל הריון שנבע מיחסי מין אסורים או גילוי עריות או מגיל מוקדם של האישה- גיל 17 ומטה כי הפסקות מסיבות אלה נעשות בתחילת ההריון ולא בשלבים אלה שלו.

שיטות לביצוע הפסקת הריון מאוחרת

ישנן מספר שיטות להפסקת הריון מאוחרת. לעיתים נעשה גם שילוב בין שיטות כמו בין טיפול תרופתי לבין הרחבה ופינוי (E&D) בכל מקרה מדובר על שיטות פולשניות יותר בשל גודל העובר. להלן כמה מן השיטות השכיחות לטיפול:
שימוש בעזרת תרופות מכווצות רחם: פרוסטגלנדינים הם חומרים הגורמים לזירוז של הבשלת צוואר הרחם והרחבתו. הם מביאים לכיווצים ברחם ולהתחלת תהליך דחיפתו של העובר החוצה. ביצוע הפסקת ההריון תוך הסתמכות על הפרוסטגלנדינים בלבד עשויה לגרום תופעות לוואי כמו בחילות, הקאות ושלשולים. לכן ישנו שילוב של פרוסטגלנדינים יחד עם מתן אוקסיטוצין- ההורמון אשר גורם להתכווצויות הרחם. כך פוחתות תופעות הלוואי הקשורות במערכת העיכול. בעיה אחרת שעלולה להתרחש היא אי פליטת השליה. הפתרון לכך הוא לרוב כירורגי. E&D: זוהי שיטת הפסקת הריון כירורגית שנחשבת נפוצה יחסית. לרוב היא מתבצעת בשילוב עם מתן פרוסטגלנדינים לפני כן אם מדובר על הריון בן עד 16 שבועות. מעבר ל- 16 שבועות יש צורך בהרחבה משמעותית יותר ולשם כך משתמשים בלמינריות. הלמינריה היא מעין צינור קטן העשוי מאצה ומוחדר לרחם. הוא סופח נוזלים וכך מביא להרחבת צוואר הרחם. לאחר הרחבה של צוואר הרחם והבשלתו נעשה ריקון הרחם באופן כירורגי.השיטה נחשבת לבטוחה יחסית ולכן בארה"ב היא נחשבת לשיטה המרכזית לביצוע הפסקות הריון מאוחרות. שיטת טיפול זו היא קצרה יחסית, ההתאוששות ממנה מהירה- האישה משתחררת מבית החולים לאחר מספר שעות במידה ולא נוצרו סיבוכים. עם זאת, על מנת להתבצע כהלכה השיטה דורשת מיומנות רבה. היסטרוטומיה או כריתת רחם: היסטרוטומיה היא למעשה ניתוח קיסרי ולכן כוללת את כל הסיבוכים או תופעות הלוואי שיכול ניתוח לכלול. שיטה זו היא נדירה ומשתמשים בה מחוסר ברירה. כריתת רחם נעשית גם היא במצבים קיצוניים מאוד בלבד.

סיבוכים שעלולים להתרחש בעקבות הפסקת הריון מאוחרת

כיוון שמדובר על הפסקתו של תהליך טבעי בעודו מתרחש מחד אך לאחר זמן משמעותי ולא בעוד התהליך באיבו מאידך, עלולים להיווצר סיבוכים. סיבוך אחד שעלול להיות הוא ניקובה של רקמת הרחם על ידי אחד המכשירים בהם נעשה שימוש. סיבוכים אחרים הם זיהומים או דימומים מוגברים. עם זאת, סיבוכים אלה הם נדירים יחסית ולרוב מתגלים בשלב מוקדם כך שניתן להם טיפול מיידי.

אין ספק כי הפסקת הריון בשלב מתקדם שלו כרוכה בלא מעט כאב, פיזי ונפשי כאחד. עם זאת, כאשר קיים מום חמור אצל העובר היא עדיפה לטובת חיי ההורים והעובר כאחד. לכן, העובדה כי קיימת אפשרות להפסקת ההריון באופן שאינו כרוך בפעולות קיצוניות ובסיכון גבוה היא מעודדת.

באיה מדיקל מבצעים הפסקות הריון מאוחרות עד שבוע 15 בשיטה "הרגילה", קרי ריקון כירורגי של הרחם בשאיבה. על מנת למזער את הסיכון לסיבוכים בשבוע כה מתקדם ננקטים צעדי זהירות כגון ריכוך צוואר הרחם באמצעות פרוסטגלנדינים מספר שעות טרם הפעולה הכירורגית, כיסוי אנטיביוטי נרחב וביצוע הפעולה תחת בקרה רציפה של אולטראסאונד לכל אורך התהליך.

הפסקת הריון פרטית

מהי הפסקת הריון יזומה?

הפלה יזומה היא כזו המתרחשת ביוזמתה ולאחר הגשת בקשה מצד האישה. הבקשה צריכה לעבור את אישורה של ועדה להפסקת הריון. הסיבות המרכזיות להפסקת הריון יזומה היא גיל נמוך או גבוה של האישה (מתחת ל- 18 או מעל 40), הריון שנוצר עקב יחסי מין אסורים או מחוץ לנישואים, מום חמור שהתגלה אצל העובר בבדיקות גנטיות או בדיקות אולטרסאונד ובראשן סקירת מערכות, או סכנה לחייה של האישה.

מתי מקיימת הפסקת הריון יזומה?

רוב ההפלות נערכות בשלב מוקדם של ההריון- בשליש הראשון עד שבוע 12. נמצא כי 80% מההפלות היזומות מתקיימות בשלב זה. לעיתים מסיבות שונות מתקיימת הפסקת הריון מאוחרת בעקבות מום שהתגלה בסקירת המערכות המאוחרת ולא המוקדמת או סכנה לחייה של האישה שנוצרה בשלב זה.

מהי הפסקת הריון תרופתית?

הפסקת הריון תרופתית היא כזו שניתן לבצע עד השבוע השביעי להריון. היא נעשית על ידי מתן שתי תרופות בהפרש של 48 שעות זו מזו. האחת נקראת מפיג'ין והשניה שניתנת 48 שעות אחר מכן נקראת ציטוטק. להפלה זו יתרון גדול בכך שאין צורך בניתוח ובאשפוז, התהליך אינו טראומטי וגם הסיכון לזיהום או פגיעה ברחם הוא נמוך. התרופות אינן ניתנות לקניה בבית מרקחת, גם לא תחת מרשם. הן ניתנות בבית החולים תחת השגחה רפואית, כאשר לאחר נטילת הציטוטק נשארת האישה להשגחה למשך כארבע שעות במהלכן יתרחשו דימום חזק ופליטת התוכן הרחמי, ממש כמו בהפלה טבעית.

מהי הפסקת הריון פרטית?

הפסקת הריון פרטית מתקיימת אף היא לאחר מעבר של ועדת הריון. המוסדות שמבצעים הפלה פרטית הם כאלה שקיבלו אישור על כך ממשרד הבריאות וכוללים את כל הציוד הנדרש לביצוע ההפלה כולל כמובן ציוד חירום להצלת חיים או טיפול בסיבוכים של הפעולה.

מהם יתרונותיה של הפסקת הריון פרטית על פני ציבורית?

הפסקת הריון פרטית מאפשרת לך לבחור את המקום בו את מעוניינת לעבור את הפסקת ההריון, בין אם מדובר בהפלה תרופתית או כירורגית. באפשרותך לבחור גם את הרופא המטפל. לעומת זאת בהפסקת הריון ציבורית הועדה להפסקת הריון היא המכתיבה את מקום ביצוע ההפלה ומיהו הרופא המבצע. ביצוע הפעולה באופן פרטי מבטיח ליווי צמוד ותשובה לכל שאלה. יתרון נוסף הוא שבמידה והפסקת ההריון היא תרופתית, מתן המפיג'ין נעשה מיד לאחר הועדה, מה שחוסך יום נוסף.

האם מדובר על עלות ניכרת לעומת הפסקת הריון ציבורית?

נמצא כי הפסקת הריון פרטית היא אמנם יקרה במידה מסוימת מציבורית אך לא באופן משמעותי. לעומת ניתוחים או טיפולים אחרים בהם יש הפרש ניכר בין טיפולים במוסד רפואי ציבורי לכזה פרטי, הפלה אינה זולה גם במוסד ציבורי ולכן ההפרש אינו גדול באופן יחסי. מה גם, שבעזרת ביטוחים משלימים של קופת החולים או ביטוחים פרטיים ניתן לקבל החזר על חלק מהתשלום.

האם אין לחשוש מהפלה פרטית שאינה חוקית?

כל עוד מדובר על מוסד רפואי מוכר העומד בתקנים וקבל את אישור משרד הבריאות לביצוע הפלות אין לחשוש מכך שהפעולה אינה חוקית.
לעיתים אין ברירה אלא לעבור הפסקת הריון שעדיפה הן להורים והן לעובר. מדובר בהליך לא בהכרח נעים אך הפסקת הריון פרטית הופכת אותו לסביר יותר.

באיה מדיקל מבצעים הפסקות הריון בשיטה ניתוחית בלבד במיומנות רבה תוך שימת דגש על דיסקרטיות, רגישות ומתן שירות מהיר. על מנת למזער את הסיכון לסיבוכים ננקטים צעדי זהירות לפי הצורך כגון ריכוך צוואר הרחם באמצעות פרוסטגלנדינים או הרחבתו באמצעות למינריה מספר שעות טרם הפעולה הכירורגית, כיסוי אנטיביוטי נרחב וביצוע הפעולה תחת בקרה רציפה של אולטראסאונד לכל אורך התהליך.

דלקות בנרתיק

מידע כללי

דלקת בנרתיק נגרמת כתוצאה מארבעה גורמים עיקריים: זיהום, שינויים הורמונליים (גיל מעבר, הריון, שימוש בגלולות), אלרגיה ומחלות אחרות (סכרת, פסוריאזיס, ליכן).
מחוללי הזיהום השכיחים ביותר הם חיידקים וגינוזיס בקטריאלית כ-40%, מפטרייה (קנדידה) כ-25% וטפיל (טריכומונאס) כ-20%.
בין התסמינים הלא נעימים: גרד, עקצוץ, כאב ביחסי מין, תחושת צריבה ואי נוחות והפרשות מרובות מהנרתיק שצבען וריחן שונה.
דלקת בנרתיק יכולה להיגרם ע"י חיי מין פעילים מאוד, ריבוי בני זוג, הריון, נטילת אנטיביוטיקה, שטיפות וגינליות, גיל מעבר ועוד. שימוש בשירותים ציבוריים אינו גורם להדבקה בזיהום נרתיקי.
בשל העובדה שהסממנים הקליניים הקלאסיים מאפיינים גם מחלות ותופעות אחרות כמו הרפס, פפילומה, אלרגיה, פסוריאזיס, זיהום בדרכי השתן ושינויים הורמונליים, רבות מן המטופלות ממשיכות לסבול מהדלקת, לאורך זמן ללא טיפול הולם.

מה שיעור התופעה באוכלוסיית הנשים בארץ ובעולם?

דלקות בנרתיק נפוצות מאוד. למעשה אין כמעט אישה שלא סבלה מדלקת, הידועה כסיבה השכיחה ביותר לפניה לרופא נשים.

אבחון וטיפול בדלקות נרתיקיות

הבסיס לאבחון מדויק של מחולל הדלקת הוא נטילת משטח ותרבית מהנרתיק על ידי רופא הנשים ושליחתם לבדיקת מעבדה. עם זאת, מחקרים מוכיחים, כי אחת משלוש נשים לא זוכה לאבחון מדויק של הדלקת. זאת משום שרופא הנשים נוהג לבסס, ברוב המקרים, את אבחנתו על מראה עיניים ועל ניסיונו. הרופא נמנע משליחת תרבית לבדיקת מעבדה שאורכת שלושה ימים, ולכן בחלק מהמקרים האישה תטופל בטיפול אינטואיטיבי ולא מתאים לפתרון הבעיה.

 

מהם טיפולים בדלקת נרתיקית?

תלוי במחולל הדלקת – טבליות לבליעה, נרות להחדרה לנרתיק, משחות וגינליות ואנטיביוטיקה במידת הצורך. חשוב לזכור שבהתאמה למחולל הדלקת או בדלקות עיקשות, יש מקום לשקול טיפול גם בבן הזוג.
בגיל המעבר ניתן להוסיף משחות או טבליות נרתיקיות המכילות הורמונים.

טיפים למניעה

יש להימנע מטבילה באמבט ג'קוזי, משטיפות נרתיקיות, משימוש בתחתוניות או פדים מבושמים. מומלצת לבישת תחתונים מכותנה. רצוי להשתמש בקונדום למניעת הדבקה במחוללי זיהום.
בילדות ונערות יש להקפיד התנהגות היגיינית נכונה בשירותים קרי ניגוב מקדימה אחורה.
מומלצת הפחתת סוכרים ופחמימות פשוטות מהתפריט התזונתי.
החומציות הטבעית של הנרתיק (pH בסביבות 4.0) מונעת שגשוג חיידקים. נוזל הזרע הוא בסיסי ומבטל את החומציות הטבעית של הנרתיק. שיקום חומציות הנרתיק לאחר יחסים אורך 8-10 שעות. זמן זה אף ארוך יותר לאחר פעילות מינית תכופה. במקרים אלה מומלצת נטילת פרוביוטיקה המכילה את חיידק הלקטובצילוס אצידופילוס המפריש חומצה ומגן בפני שגשוג חיידקים בנרתיק. שטיפת הנרתיק במים וחומץ תפוחים (כפית חומץ בספל מים) לשינוי חומציות הנרתיק שנויה במחלוקת. לא תמצאו רופאת נשים אחת המשתמשת בשיטה זו.