עבור רבים מאתנו צמד המילים "סרטן השד" פירושו "כריתת שד". אכן, רוב ניתוחי כריתת השד מתקיימים עקב גילוי הגידול הסרטני בשד. אבל האם ההפך הוא גם נכון? האם סרטן השד פירושו תמיד כריתת השד?

כריתת שד חלקית (למפקטומי)

בשנים האחרונות, עם התקדמות הרפואה המודרנית, יותר ויותר נשים עוברות במקום ניתוח כריתת שד מלאה ניתוח "שימור השד" או בשמו האחר "כריתה חלקית של השד". בניתוח הזה מסיר כירורג השד רק חלק מרקמת השד, כלומר רק את החלק בו התפתח הגידול הממאיר. באמצעות טכניקות שונות משחזרים את מראה השד, ולעיתים גם משנים את מראה השד השני לצורך סימטריה. מדובר בניתוח שתהליך ההחלמה ממנו קצר יחסית, כשרוב הנשים משתחררות הביתה תוך יום או מספר ימים ספורים מהניתוח וחוזרות לפעילות מלאה כעבור שבועיים. היתרון הרגשי בניתוח הזה רב, היות ונמנע הנזק הנפשי הכרוך בכריתת שד והשארת האשה עם צלקת שטוחה בלבד. לאחר הניתוח יש צורך לעבור הקרנות על מנת למנוע חזרתה של המחלה. הניתוח הזה מתאים למקרים של גוש בודד או מספר גושים במקום מוגדר ביחס לגודל השד.

כריתת שד מלאה (מסטקטומי)

במידה ולא ניתן לבצע כריתת שד חלקית, מבוצעת כריתת שד מלאה. בשונה מניתוח שימור השד, בניתוח כריתת שד מוסרת כל רקמת השד. הניתוח הזה מבוצע כאשר יש מספר מוקדים הנגועים במחלה ולא ניתן לבצע כריתה של חלק מהרקמות בלבד, וגם כשפרמטרים נוספים מצביעים על הצורך בכריתה מלאה. כך למשל, כשמדובר בכריתה מניעתית של השדיים, לרוב במקרה של נשאות הגן BRCA או במקרה של סיפור משפחתי נרחב של סרטן השד, מתבצעת כריתה מלאה של השד שמורידה בצורה דרסטית את הסיכויים לפתח סרטן השד. אגב, גם אשה שתבקש לעבור כריתת שד ממניעיה היא – תוכל לעבור זאת. תהליך ההחלמה מניתוח כריתת שד מלאה לוקח יותר זמן בהשוואה לכירתה חלקית של השד והוא נמשך מספר שבועות, כשלפעמים יש צורך גם בנקזים שנשארים בגוף עד להפחתה משמעותית של הפרשת נוזלים.

 

בשונה משנים עברו כשכל ניתוחי כריתת השד השאירו את האישה ללא שד ועם צלקת רוחבית ארוכה על החזה, היום בחלק ניכר מהמקרים מבוצע שחזור מיידי של השד. במידה ומצבה הבריאותי של האישה מאפשר זאת, לא מוסרת רקמת העור במהלך הניתוח, אלא רק רקמת השד , העטרה והפטמה. בניתוח זה משאירים שתל סיליקון תחת, ובמקרה של שד קטן או שד שהוקרן- מכניסים מותחן שעובר מילוי הדרגתי, בהמשך מוחלף לשתל, כששחזור הפטמה נעשה מאוחר יותר. בחלק קטן מהמקרים, לרוב בניתוחים מניעתיים, נעשה אף שימור הפטמה, ומוסרות רק הרקמות הפנימיות שכבר במהלך הניתוח מוחלפות בשתל. במידה ולא ניתן לבצע שחזור מידי של השד, ניתן לשקול ניתוח בשלב מאוחר יותר, מה שנקרא "שחזור שד מאוחר", בו מדובר על נטילת רקמה ממקומות אחרים בגוף והעברתם לאזור השד ליצירת מראה טבעי.

חשוב לזכור כי כל מקרה של סרטן השד מתאפיין בפרמטרים ייחודיים משלו, וההחלטה הסופית לגבי סוג הניתוח העדיף לכל אישה נעשית בידי הרופא בכל מקרה לגופו. לכל ניתוח יש יתרונות וחסרונות משלו, וכדאיות של כל סוג ניתוח נעשית בהתחשב במצבה הבריאותי של האישה, גילה, שלב המחלה האונקולוגית והתפשטותה, מחלות רקע וכו'.

במרכז "איה מדיקל" ניתן לקבל ייעוץ מקצועי והתאמה קפדנית להתאמה אידיאלית של ניתוח השד. כל ניתוחי השד מבוצעים ע"י הכירורגים המובילים בארץ בתחום רפואת השד, האונקולוגיה של השד ואונקופלסטיקה.