בשנים האחרונות יש יותר מודעות למחלת האנדומטריוזיס, מחלה נפוצה יחסית שפוגעת קשות באיכות חייהן של נשים. כ-10% מהנשים בגיל הפוריות סובלות ממנה, אך לעיתים עובר זמן רב עד שהיא מאובחנת והנשים זוכות לטיפול הולם.
אנדומטריוזיס הנו מצב שבו תאי רירית הרחם גולשים אל מחוץ לרחם: אל השחלות, החצוצרות, חלל הבטן, שלפוחית השתן וכו'. ישנן תיאוריות רבות בנוגע לגורמים לאנדומיטריוזיס.
בעקבות השינויים ההורמונאליים בזמן המחזור החודשי תאי רירית שנמצאים הן בתוך הרחם והן מחוץ לרחם גדלים ומדממים. הדימום שבתוך הרחם מתנקז ויוצא באופן טבעי, ואילו הדימום שמחוץ לרחם גורם לדלקות מקומיות. כתוצאה מכך נוצרות הידבקויות, ציסטות ונגעים של רקמת צלקת.

אנדומטריוזיס

התסמינים של אנדומטריוזיס

  • כאבים. לרוב נשים שסובלות מאנדומטריוזיס מתלוננות על כאבים עזים במהלך המחזור החודשי, כאבים כרוניים באגן, כאבים בחלל הבטן, כאבי גב תחתון, כאבים בזמן קיום יחסי מין וכו'.
  • דימומים חזקים ו/או לא סדירים.
  • בעיות שונות במערכת העיכול: כאבים, נפיחות, שלשול, עצירות.
  • בעיות במערכת השתן: כאבים במהלך מתן שתן, תכיפות במתן השתן.
  • בעיות פריון.

אבחון של אנדומטריוזיס

התנאי החשוב לאבחון של אנדומטריוזיס היא מודעותו של הגינקולוג המומחה לתסמונת אנדומטריוזיס וניסיונו בתחום לזיהוי סימנים מחשידים למחלה. המטרה שהאישה תישלח לבדיקה מעמיקה יותר ותקבל טיפול הולם. כל זאת נאמר כי, קשה מאוד לזהות אנדומטריוזיס בבדיקה רגילה ואף בעזרת אולטרסאונד.
במידה והגינקולוג  חושד שמקור הסבל של האישה הוא אכן אנדומטריוזיס, הוא מפנה את המטופלת לניתוח לפרוסקופיה שמאפשר לקבוע בוודאות האם מדובר באנדומטריוזיס ומה חומרתו. במהלך ניתוח זעיר פולשני ניתן לזהות את מוקדי המחלה ולקחת דגימה של הרקמה החשודה לביופסיה, כדי לוודא שאכן מדובר בתאי רירית הרחם. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, אך אינו דורש פתיחה של חלל הבטן, וההתאוששות ממנו מהירה.

טיפול באנדומטריוזיס

הטיפול במחלה תלוי בחומרתה, במידת הכאבים של המטופלת ותכנית הילודה שלה.
הקו הראשון של הטיפול הוא משככי כאבים ותרופות נוגדות דלקת.
הטיפול הרווח הוא, הטיפול ההורמונאלי שמטרתו לדכא את גידול תאי רירית הרחם על ידי מניעת המחזור החודשי. הטיפול המקובל הוא גלולות למניעת היריון או גלולות שמכילות פרוגסטרון בלבד, או התקן תוך רחמי.
במידה והטיפול ההורמונאלי לא יעיל או כאשר האישה רוצה להרות, ניתן לטפל באנדומטריוזיס באמצעות ניתוח לפרוסקופי. במהלך הניתוח הרופא מסלק את מוקדי המחלה ומפריד את ההידבקויות. הניתוח יעיל מאוד לטיפול באנדומטריוזיס ופתרון בעיות פריון הקשורות בו, אך דורש מיומנות רבה מצד הרופא.

רופאי "איה מדיקל" צברו ניסיון רב באבחון וטיפול באנדומטריוזיס. אין צורך לסבול ולתהות מה מקור הכאבים, הרופאים המיומנים של "איה מדיקל" יכולים לאתר את מקור הבעיה ולהציע טיפול אופטימאלי לכל מטופלת.