מדי שנה כ-600 נשים בישראל שומעות את האבחנה הזאת "סרטן רירית הרחם". מדובר בסוג הנפוץ ביותר של הסרטן הגינקולוגי, כאשר כ-80% סובלות מסרטן רירית הרחם מהסוג הראשון. סרטן רירית הרחם מהסוג השני הוא נדיר ואלים יותר. הוא לרוב מפושט יותר בעת האבחנה, והוא גם נוטה יותר לחזור אחרי הטיפולים. הגיל הממוצע לאבחון הגידולים ברירית הרחם הוא בסביבות 60-70 שנה.

 

גורמי הסיכון

גורמי הסיכון לסרטן רירית הרחם מהסוג הראשון הם:

  • השמנת יתר
  • סכרת
  • יתר לחץ דם
  • שחלות פוליציסטיות אצל נשים צעירות

לסרטן הרחם מהסוג השני אין גורמי סיכון ברורים.

 

אבחון

הסימפטום העיקרי למחלה הוא דימום. נשים שפסק אצלם המחזור פתאום שמות לב לדמם או כתמים, ונשים צעירות יותר מעידות על מחזור לא סדיר. חשוב לזכור שלא כל דימום מעיד על גידול, אך כל דימום אכן מחייב בירור. הבירור כולל בדיקה גינקולוגית, בדיקת אולטרסאונד ולרוב גם מבוצעת דגימה מחלל הרחם. את הדגימה לעיתים ניתן לעשות במרפאתו של הרופא הגניקולוג ע"י צינורית קטנה שמוחדרת לחלל הרחם ונקראת פיפל. במקרים אחרים מבוצעת דגימה במסגרת בדיקת היסטרוסקופיה או גרידה.

 

טיפול

ברוב רובם של המקרים כולל הטיפול כריתה של הרחם והשחלות. לעיתים רחוקות נדרש גם טיפול משלים בהקרנות, אך ברוב המקרים אין צורך בכימותרפיה. במהלך הניתוח מבוצעת גם דגימת בלוטות הלימפה לצורך הערכת התפשטות המחלה. הדגימה היא חיונית ומאפשרת להבין האם הגידול שלח גרורות לאיברים סמוכים. בשנים האחרונות קיימת טכנולוגיה מאוד מתקדמת לדגימת הבלוטות, באמצעות שיטת דגימת בלוטות הזקיף. המאפשרת לצמצם את היקף הניתוח ולמנוע סיבוכים.

 

הניתוח

את הניתוח עצמו ניתן לבצע בשתי שיטות: בשיטה הפתוחה או בשיטה זעיר פולשנית – לפרוסקופית. השיטה הלפרוסקופית עדיפה על השיטה הפתוחה, היות ומחקרים רבים הוכיחו את יתרונותיה בכל הקשור לאיבוד הדם, מהירות ההתאוששות והסיבוכים בעקבות הניתוח. גם מבחינה אסתטית יש לניתוח הלפרוסקופי יתרונות רבים. החיסרון הגדול של הניתוחים הלפרוסקופיים הוא הקושי לבצע ניתוחים כאלה בנשים מלאות שאובחנו כסובלות מסרטן רירית הרחם. הפתרון במקרה הזה הוא  שימוש ברובוט דה-וינצ'י היעיל מאוד בניתוחים האלה.

 

הניתוח הרובוטי

הרובוט החדשני מאפשר לבצע ניתוחים מורכבים באזורים מסוכנים, צרים וצפופים. כשמדובר בניתוח לפרוסקופי רגיל בנשים מלאות אחוז ההסבה לניתוח פתוח הוא גדול יחסית, אך כשהניתוח מבוצע באמצעות הרובוט, אחוז ההסבה יורד בצורה משמעותית. מצלמת התת-ממד של הרובוט מאפשרת לקבל מבט טוב יותר על שדה הניתוח, והזרועות המתוחכמות מעניקות תנועתיות משופרת בחלל הבטן. המערכת הממוחשבת מורידה את הרעידות של הכירורג, הדבר שמקבל חשיבות מיוחדת בניתוחים באזורים הצמודים לכלי הדם. העמדה הנוחה של הכירורג גם מאפשרת לו לבצע ניתוחים ארוכים ומורכבים בלי להתעייף. כמו כן, למערכת יכולת משופרת לאתר את בלוטות הזקיף, מה שמאפשר לבצע את הדגימה בדיוק רב. הניתוחים הרובוטיים של סרטן רירית הרחם המבוצעים ב"איה מדיקל" מאפשרים להשיג תוצאות רפואיות מעולות ולהבטיח לאישה התאוששות מהירה וסיכוי נמוך לסיבוכים.

 

החלמה

אחוזי ההחלמה מסרטן רירית הרחם גבוהים מאוד, והמחלה אינה קטלנית ברוב המקרים, במיוחד כשאובחנה בשלבים המוקדמים. הצלחת ההחלמה תלויה כמובן באבחון מהיר וטיפול מתאים. הניתוחים המתקדמים בכלל והניתוחים הרובוטיים בפרט שמבוצעים במרכז "איה מדיקל" מסייעים לנשים רבות להחלים במהירות מסרטן רירית הרחם.