צניחת איברי האגן (Pelvic Organ Prolapse [POP]) הוא מצב שבו איברי האגן הפנימיים (שלפוחית, חלחלת, רחם, מעי, או כיפת הנרתיק לאחר כריתת רחם) צונחים אל תוך חלל הנרתיק עקב חולשה של רצפת האגן. שכיחות הבעיה גבוהה מאוד – עד כשליש מהנשים בגיל הבלות סובלות מצניחת איברי האגן.

 

 צניחת איברי האגו השונים
סימפטומים:

בהרבה מן המקרים הצניחה אינה גורמת לסימפטומים כלל והנשים אינן מודעות כלל לקיומה. אחד מהסימנים הראשונים הוא גוש או מסה היוצאת מהנרתיק. קיימות מספר דרגות של צניחה, כאשר החמורה ביותר היא דרגה 4. הצניחה יכולה להפריע בהליכה, בישיבה, בקיום יחסי מין ואף לגרום לכאב מקומי או כאב גב. לעתים הצניחה יכולה לגרום לדימום קל עקב שפשוף בתחתונים.

במקרה של צניחת שלפוחית ייתכנו סימפטומים של דחיפוּת ותכיפות בהשתנה, אי נקיטת שתן, ולפעמים קושי ניכר בהשתנה, עם צורך לבצע מאמץ בטני על מנת להשתין, ובמקרים נדירים – עצירת שתן. במקרה של צניחת החלחולת – יכולה להתפתח עצירות כרונית.

טיפול:

כאשר אין סימפטומים או כאשר הצניחה קלה, לא חייבים לטפל, אבל בדרך כלל ימליץ הרופא לבצע תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן כדי למנוע הידרדרות. לעתים ביצוע התרגילים משפר את הסימפטומים ואפילו את דרגת הצניחה.

כאשר הצניחה סימפטומטית, ברוב המקרים הטיפול הוא ניתוח לתיקון הבעיה.
קיימים סוגים שונים של ניתוחים, רובם הגדול מבוצע דרך הנרתיק. לעתים יש צורך להשתיל רשת (Mesh) בעת הניתוח. הרשת היא חיזוק ותמיכה נוספת, ונהוג להשתילה אך ורק במקרים של חזרה של צניחה. במקרה של צניחת רחם, ברוב המקרים יומלץ על כריתת רחם דרך הנרתיק, אבל אם האישה מעוניינת ללדת ילדים בעתיד, אפשר להרים את הרחם בניתוח פתוח או לפרוסקופיה (ניתוח ללא פתיחת בטן, בהחדרת המכשור דרך חורים זעירים). במקרים בהם הרחם גדול מאוד, קיימת מגבלה טכנית להוציאו דרך הנרתיק ואז יש לבצע ניתוח פתוח. כאשר קיימת אינדיקציה לכריתת רחם שאינה קשורה לצניחתו (כגון דימום ניכר), ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי ללא פתיחת בטן.

כריתת רחם

טיפול אפשרי נוסף הינו הכנסת טבעת (Pessary) לנרתיק, התומכת באיבר שצנח. את גודל הטבעת יתאים הרופא בעזרת ערכת התאמה, הכוללת מספר גדלים של טבעות. הטבעת היא גוף זר ולעתים יכולה לגרום לתחושת אי נוחות רבה, כאב מקומי וכאב בעת קיום יחסי המין. לא פעם קורה גם שהטבעת נופלת בשל צניחה גדולה ופתח נרתיק רחב.

סוגים שונים של pessaries
על מנת להימנע מצניחה חוזרת, יש להימנע מהרמת דברים כבדים מעל 10 ק"ג, ולהקפיד ולהמשיך לתרגל את שרירי רצפת האגן.