קשירת חצוצרות היא אחת השיטות הטבעיות למניעת הריון. זו השיטה שמומלצת בעיקר לנשים שסיימו את תכנית הילודה שלהן ורוצות להימנע מסיבוכים אפשריים של אמצעי מניעה אחרים. קשירת חצוצרות לרוב לא מומלצת לפני גיל 35 אלא לאחר גיל זה והיא נחשבת לשיטה בלתי הפיכה. סיכוי ההצלחה לניתוח היפוך ההליך  קלושים ולכן מובהר לכל אישה שבחרה בקשירת חצוצרות כאמצעי מניעה, כי מדובר בהליך סופי שלאחריו לא תוכל יותר להיכנס להריון. עליה להסכים לניתוח זה אך ורק אם היא בטוחה כי לא תרצה עוד להביא ילדים נוספים. אם כי בעידן הטכנולוגיה המתקדמת, במידה ובכל זאת תרצה המטופלת להכנס להריון,  ניתן יהיה לפתור את הבעיה עם הפרייה חוץ גופית.

החצוצרות

החצוצרות הן המקום בו מתרחש המפגש בין תאי הזרע והביציות. לכן קשירת החצוצרות מונעת את המפגש הזה ואת תהליך ההפריה של הביצית.

ישנן מספר שיטות לחסימה או קשירה של החצוצרות: צריבה, קשירה באמצעות לולאת גומי או הידוק.

 הליך קשירת החצוצרות

קשירת חצוצרות לצמיתות מתבצעת בחדר ניתוח, בהליך מהיר שאורכו הממוצע הוא 35 דקות (במחקרים עדכניים דווח על 15 דקות), ללא חתכים ברקמת הבטן. זמן ההחלמה מהיר, ואחוזי ההצלחה בניסיון ראשון עומדים על 83-94.1 אחוזים. במקרים מסוימים נדרש ניסיון נוסף, שמעלה את אחוז ההצלחה ל-96.7. נכון להיום זהו אמצעי מניעה הבטוח ביותר.

אם הניתוח לא מבוצע כחלק מניתוח גינקולוגי אחר, למשל חלק מניתוח קיסרי, הניתוח מבוצע באמצעות לפרוסקופיה, כלומר באמצעות מכשור שמוחדר אל חלל הבטן דרך חתכים זעירים על מנת לקבל גישה טובה יותר לאזור הניתוח. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה אך הסיבוכים שלו מעטים ונדירים הקיימים בכל פעולה כירורגית כגון: זיהום, דימום, סיבוכי הרדמה. אחוז ההריונות אחרי קשירת החצוצרות עומד על פחות מ-1%, אך במקרים נדירים אלה, בהם בכל זאת התרחש הריון למרות קשירת החצוצרות, גדל הסיכון להריון מחוץ לרחם.

באיה מדיקל כירורגים מומחים מקצועיים  ומיומנים ביותר המשתמשים בשיטות טיפול מתקדמות, בציוד רפואי משוכלל  העומד לרשותם המבטיחים את התוצאות הטובות ביותר.