מיומה –זוהי מילה שנשים רבות שומעות מהרופא המטפל שהן. מיומה או בשמה העברי, השרירן, זהו גידול שפיר שמתפתח ברחם. השרירן הוא גידול נפוץ מאוד שמתפתח אצל כרבע עד שליש מהנשים. אם מסתכלים על אוכלוסיית הנשים מעל גיל 50, מספר הנשים הסובלות ממיומות ברחם מגיע כבר למחצית. שמו של הגידול "שרירן" מרמז על אופיו והוא אכן מתפתח בדופן שריר הרחם. פעמים רבות מתפתחים בדופן הרחם מספר שרירנים בגדלים שונים. המיומה מתפתחת כאשר מספר תאי שריר יוצאים משליטה של המערכת החיסונית וגדלים פי מאות ואלפים בגודלם.

מהם התסמינים?

 • דימום וסתי מוגבר ו/או לא סדיר – זהו הסימפטום הנפוץ ביותר של התפתחות השרירן ברחם.
 • כאבי גב תחתון
 • כאבים בעת קיום יחסי מין
 • לחץ על שלפוחית השתן – במידה ומדובר במיומה גדולה
 • אי פריון או הפלות טבעיות וסיבוכי לידה

לצד כל אלה ישנם מקרים רבים בהם להתפתחות השרירנים אין כל סימפטומים והאישה חיה אתם במשך שנים רבות בלי להרגיש.

כיצד מאבחנים מיומה?

לרוב הנשים פונות לרופא בעקבות דימום וסתי מוגבר או בלתי סדיר, אף שבעיות הדימום עשויות לבשר על מגוון רחב של בעיות ולאו דווקא על המצאות שרירן ברחם. בהתאם לתלונות האישה ובעקבות הבדיקה במרפאה הרופא מפנה את האישה לבדיקות נוספות. לרוב הבדיקות כוללות אולטרסאונד להדמיית חלל הרחם, בדיקת דם לקביעת הפרופיל ההורמונאלי ו ולרוב גם היסטרוסקופיה אבחנתית, שחשובה באבחנה התוך רחמית אותה ניתן לעשות כבר במרפאת הרופא ללא צורך בהרדמה.

כיצד מטפלים במיומה?

לא כל מיומה מחייבת טיפול. במקרים רבים הטיפול היחיד שנקבע הוא מעקב, וזאת במקרים שהמיומה לא מפריעה לאישה, לא פוגעת באיכות החיים שלה ומתפתחת לאט.

במקרה והאישה סובלת בדימומים קשים, כאבים או סיבוכים חמורים יותר, דוגמת הפלות חוזרות, הרופא מתאים לה אחת מהאופציות הטיפוליות הקיימות.

 • טיפול תרופתי – עד לא מזמן הטיפול התרופתי המסורתי לא אפשר לטפל מהשרירנים, אך ניתן להקטין את התסמינים, להפחית את הדימום וכו'. לאחרונה אושרה בארץ תרופה חדשנית בשם Esmya שפועלת לא רק להפחתת התסמינים הנלווים למיומה, אלא לכיווץ המיומה עצמה. התרופה מונעת את אספקת הדם למיומה וגורמת להרס תאיה, מה שבסופו של דבר מוביל להתכווצותה. הטיפול ניתן ל- 3 עד 6 חודשים ויכול למנוע ניתוח ו/או לעזור בהתערבות הניתוחית
 • טיפול באמצעות התקן הורמונאלי – ההתקן משחרר הורמון פרוגסטרון אל תוך חלל הרחם ובמקרים רבים, אף שלא בכולם, מפחית בצורה משמעותית את התסמינים של מיומה.
 • טיפול באמצעות חימום – חימום מבוקר ומקומי מאפשר להפטר משרירנים בודדים וקטנים. יתרון הגדול של השיטה היא בקלות ביצועה והיעדר תופעות הלוואי.
 • היסטרוסקופיה ניתוחית – היסטרוסקופיה ניתוחית מאפשרת לרופא לקבל תמונת מצב טובה יותר לגבי מצבו של הרחם והשרירנים בו, ובמהלך התהליך ניתן גם להסיר חלק מהשרירנים.
 • לפרוסקופיה – ניתוח זעיר פולשני מאפשר לכרות את השרירנים מדופן הרחם תוך חתכים קטנים בחלל הבטן.
 • כריתת רחם – במקרים חמורים וכאשר האישה אינה מעוניינת בהריונות נוספים מתקבלת החלטה על ביצוע כריתת הרחם. את הרחם ניתן לכרות במסגרת ניתוח לפרוסקופי או ניתוח בטן פתוחה, וזאת בהתאם למצב האישה, גודל הרחם, מצב השרירנים ומחלות רקע.
 • אמבוליזציה של המיומה – אמבוליזיה מתבצעת בצנתור דרך עורק המפשעה לעורקי הרחם, תחת שיקוף רנטגן. הפעולה מתבצעת על ידי רדיולוג פולשני וגינקולוג , במהלכה מוחדרים דרך צנתר לעורך המפשעה חלקיקים קטנים שחוסמים את אספקת הדם למיומה. באין אספקת דם למיומה, המיומה מתכווצת , נפלטת או נספגת בגוף. זוהי פעולה קצרה שנמשכת 30-60 דקות ומתבצעת בהרדמה מקומית. היא כרוכה באשפוז של 24 שעות. זוהי פעולה שמשמרת את הרחם והיא מתאימה במקרים של ריבוי מיומות ומיומות גדולות . ללא ניתוח , ללא אשפוז ממושך, החלמה קצרה וחזרה מהירה לשגרה.
 • ישנן שיטות רבות לטיפול בשרירנים הנמצאות בפיתוח. צוינו פה השיטות המובחרות והבטוחות., והם אינם מוצעים עדיין כטיפול.

הניסיון הרב של רופאי "איה מדיקל" ובקיעותם בטיפולים החדשניים מאפשרים להם להתאים לכל אישה את הטיפול האופטימאלי בהתאם למצבה הבריאותי, הצרכים והמגבלות.