כמחצית מניתוחי כריתת רחם מלווים גם כריתת שחלות, גם כשאין ממצאים מחשידים. כריתת שחלות בריאות כשאין ממצא לא תקין, אינו הליך חד- משמעי וישנם שיקולים בעד ונגד.

עיקר תפקידה של השחלה הוא ייצור ביציות וייצור הורמוני המין שהם האסטרוגן והפרוגסטרון החשובים מאד לחיי האישה. ואולם גם אחרי שאישה סיימה את תכנית הילודה שלה או אחרי גיל המעבר כשייצור הביציות נפסק ועל פניו אין יותר צורך בשחלות, עדיין יש לשחלות תפקיד חשוב במערכת ההורמונאלית הנשית. שחלות מפרישות הורמונים חשובים כגון אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון. אחרי גיל המעבר יורד ייצור האסטרוגן, אך הורמונים אחרים עדיין מופרשים והם משחקים תפקיד חשוב בחיי האישה, בין היתר בשמירת מסת העצם.

מצד שני, כריתת שחלות מונעת תחלואה בסרטן השחלות שהוא אחד מסוגי הסרטן האלימים ביותר. עם הגיל שכיחותו של סרטן זה עולה בצורה משמעותית וידוע כי הוא מתפתח ללא סימפטומים מקדימים. כיוון שאין סימנים מוקדמים, במקרים רבים, המחלה מתגלית בשלבים המתקדמים שלה ואחוז התמותה גבוה במיוחד. זו הסיבה שרוב הרופאים האונקולוגיים נוטים לבצע כריתה מונעת של הרחם והשחלות לאחר גיל הבלות ובכך למנוע את הסכנה של התפתחות סרטן שכיח ואכזר במיוחד. כריתת הרחם תוצע בעיקר לנשים עם נשאות גנטית לסרטן השד והשחלה או עם סיפור משפחתי. בנוסף מחקרים חדשים הראו שהמקור הגידול הממאיר בשחלות מתחיל בחלק גדול בחצוצרות ולכן ברוב המקרים יומלץ על כריתת השחלות והחצוצרות.

ניתן לסכם ולומר כי כריתת שחלות תוך כדי כריתת רחם אינה נחוצה תמיד והיא תלויה במספר גורמים. נשים בתקופת הפוריות, כאשר אין ממצא מחשיד של השחלות, יכולות להחליט להשאיר את השחלות כדי להמשיך ולחיות עם תפקוד נורמאלי של המערכת ההורמונלית הנשית הכוללת הפרשה של אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון. ההורמונים הללו חשובים לתשוקה וההנאה המינית ומונעים גלי חום ודילול עצם שפוגעים מאוד באיכות החיים של הנשים בגיל המעבר. לעומת זאת, נשים הסובלות ממיגרנות לפני  מחזור, אפילפסיה או תסמונת טרום- ומחזורית קשה, עשויות למצוא בכריתת השחלות טיפול מתאים.

מאידך חשוב לקחת בחשבון גם את מרכיב המניעה של סרטן השחלות. לנשים לאחר גיל המעבר: כשייצור ההורמונים יורד בצורה טבעית ואילו הסיכון לפתח סרטן השחלות עולה, לנשים שהן נשאיות של המוטציה בגן BRCA ממליצים בדרך כלל על הרחקת השחלות, כי במקרה הזה הרצון להפחית את הסיכון לסרטן משמעותי יותר וגובר על שאר השיקולים.

 

רופאי "איה מדיקל" צברו ניסיון רב בהתאמה קפדנית של הטיפול או הניתוח הדרוש לכל מטופלת וזאת בהתאם למצבה הבריאותי. ניתוחי כריתת שחלות מבוצעים "באיה מדיקל" על ידי הכירורגים המובילים  והמיומנים ביותר באמצעות המכשור הרפואי המתקדם.