שחלות: רקע כללי.

השחלות, זוג איברים קטנים, 3-4 ס"מ בסך הכול, משחקים תפקיד חשוב מאוד בחייה של כל אישה. בגיל הפוריות משחררות השחלות ביצית אחת מדי חודש, שעשויה להפוך להיריון, במידה ותפגוש זרע בדרכה אל הרחם. אך לשחלות יש תפקיד חיוני לא רק בתקופת הפריון.

מחלה ממארת שגורמיה עדיין אינם ברורים

סרטן השחלות הוא אחד מסוגי הסרטן המסוכנים ביותר. שתי הבעיות העיקריות הקשורות במחלה הזאת הן העדר רשימה ברורה של גורמים למחלה וקשיי האבחון. באשר לגורמי המחלה, היום נהוג לדבר רק על גורמי סיכון שידועים כמעלים את הסיכוי לחלות בסרטן שחלות מסוג אפיתליאלי הנחשב לשכיח ביותר. רמת הסיכון להתפרצות המחלה עולה עם הגיל, בעקבות רקע משפחתי של סרטן השחלה (אם, אחות או בת.
מחקרים אחרונים שנערכו בתחום גילו כי נשים שלא ילדו כלל נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השחלה, ולפתח בשחלות גידולים ממאירים, לעומת אישה שעברה לידה אחת לפחות. המחקרים מגלים כי בקרב נשים שעברו מספר לידות הסיכון לחלות בסרטן השחלה נמוך יותר, ישנם מומחים הטוענים כי כל הריון מפחית את הסיכון להתפתחות המחלה בשיעור של 10%.
גם אנדומטריוזיס, מצב בו מתרחשת גדילה מחוץ לרחם של רקמה זהה במאפייניה לרקמת רירית הרחם, עלול להגביר את הסיכון להתפתחות המחלה. כמו כן, וסת מוקדמת והפסקת הווסת בגיל מאוחר עלולים להגביר את הסיכון לפתח סרטן שחלות.

התורשה כגורם סיכון עיקרי

כחמישית עד רבע מהנשים המאובחנות בסרטן השחלה הן נשאיות של פגם גנטי מולד המגביר את הסיכון לחלות בסרטן השד והשחלות. לכן הנשים שבמשפחתן התגלו גידולים ממאירים בשחלות נמצאות בקבוצת סיכון גבוה להתפתחות המחלה, ועליהן להיות במעקב ולעבור בדיקה גנטית.
הגנים העיקריים האחראים למירב המקרים של סרטן שחלה תורשתי הם BRCA1-2. ניתן לבדוק נשאות למוטציות בגנים אלו בבדיקה גנטית פשוטה יחסית. חשוב להדגיש כי נשים הנמצאות בסיכון גבוה להתפתחות סרטן השחלה יכולות לפנות לייעוץ מקצועי הניתן במרפאות גנטיות ולמרפאות לרפואת נשים.
ראוי לציין כי כיום נהוג להמליץ על כריתת שחלות מניעתית לנשאיות BRCA, מאחר וכאמור ידוע שמוטציות בגנים BRCA1 ו- BRCA2 מגבירות משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן השחלה. על פי מחקרים שנערכו בתחום, הסיכון לנשאיות BRCA לפתח סרטן השחלה לאורך החיים הינו 20-40%. הסיכון בקרב האוכלוסייה הכללית לחלות במחלה הנו כ- 1.5%. לכן, ההמלצה לנשים נשאיות BRCA היא להתחיל מעקב כבר מגיל צעיר, כאשר כריתת שחלות מורידת סיכון, בהתאם להחלטת ולהמלצת הרופא המטפל, תפחית משמעותית את הסיכון לפתח סרטן שחלות לאחר סיום תכניות הפריון.

התסמינים וקשיי האבחון

בקרב כ- 70% מהנשים המאובחנות כחולות בסרטן השחלה, המחלה מתגלה רק בשלב מתקדם או גרורתי. במקרים אלה הסימפטומים הם כאבי בטן, תחושת נפיחות בחלל הבטן, תלונות על בעיות בדרכי השתן.
בשלב מוקדם של המחלה הנשים מתלוננות לפעמים על אי נוחות במערכת העיכול, נפיחות בבטן, כאבים, לחץ באזור האגן, קוצר נשימה. עם זאת, נשים רבות לא מתלוננות על התסמינים בשלבים הראשוניים של המחלה, וכאשר התסמינים מופיעים מדובר כבר בשלב מתקדם.
אבחון בשלבים מוקדמים להיווצרות סרטן השחלות הנו קריטי ומאפשר לרופאים להציע טיפול יעיל במחלה. אפשרויות הטיפול משתנות בהתאם לגיל החולה, מצב בריאותי, סוגי הגידול, גודל ובהתאם לשלב בו מאבחנים את הבעיה.

דרכי האבחון

מה מצפה לאישה שהתעורר לגביה חשד לסרטן השחלה? ראשית, היא תעבור הערכת בריאות כללית על מנת לשלול אבחנות אחרות בד"כ אצל מומחה בתחום.. לאחר מכן היא תעבור אחת או יותר מהבדיקות הבאות:

  • סריקת אולטרה סאונד
  • סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT)
  • לעתים שאיבת נוזל מחלל הבטן ובדיקה מיקרוסקופית
  • לפרוסקופיה
  • לפרוטומיה (ניתוח מלא)

דרכי הטיפול

לאחר אבחון שלב המחלה וסוג הסרטן, היקפו ודרגתו, ימליץ הרופא על הטיפול המתאים ביותר, תוך שקלול מאפיינים כמו גיל, בריאות כללית, התפשטות הסרטן ועוד. לרוב, שיטת הטיפול תלויה בשלב בו התגלתה המחלה:

  • בשלב מחלה ראשוני אצל נשים צעירות יכול הרופא להמליץ רק על הסרת השחלה הפגועה יחד עם החצוצרה.
  • בשלבים מתקדמים יותר של סרטן השחלה, ובמידה והסרטן התפשט, מבצעים ניתוח להסרת שתי השחלות יחד עם החצוצרות והרחם, והסרת כל הגידול הסרטני. אם לפי תוצאות האבחון המקדים לא ניתן להסיר בניתוח את כל הגידול, הרופא ימליץ לרוב על 3-4 מחזורי כימותרפיה, לאחר מכן יבצע את הניתוח, ולאחריו יש לעבור סדרה טיפולים נוספת של כימותרפיה.
  • הטיפול היעיל בסרטן השחלות שלב 4 הוא כימותרפיה כטיפול ראשוני, אם נפח הגידול פוחת הרופא ימליץ לרוב על ניתוח להסרת הגידול, ולאחריו יש להמשיך בטיפולי כימותרפיה.

בשנים האחרונות בחלק מהמקרים, נהוג לשלב גם טיפול ביולוגי הנקרא אבסטין יחד עם הכימותרפיה. התרופה נמצאת בסל התרופות באינדיקציות מסוימות לנשים הנשאיות של מוטציות בגנים BRCA ניתן לפעמים להציעגם תרופה הנקראת אולפאריב, זאת בעיקר לנשים הסובלות מסרטן חוזר בשחלה לאחר טיפול כימוטרפי.
בחלק קטן מהנשים ניתן לבצע את הניתוח בגישה הלפרוסקופית. לגישה זו יתרונות מאחר וההחלמה מהירה יותר ולהליך זה יש גם יתרון מבחינה קוסמטית. השיטה לא תמיד אפשרית, אך כשזהו המצב, הליך שכזה מומלץ בגלל יתרונותיו.

דרכי מניעה והתגוננות

לא ניתן למנוע כל סיכון לסרטן השחלות, אלא אם כן מדובר בכריתה מונעת אצל נשאיות מוטציה גנטית. לצערנו אין היום שיטה יעילה לגילוי מוקדם וכל שניתן להמליץ עליו הוא מודעות לגוף ולשינויים בעיקר באיזור הבטן ומעקב שנתי או חצי שנתי לפי רמת הסיכון שתוגדר ע"י הרופא המטפל.
חשוב לזכור שישנן אופציות מגוונות לאבחון ולטיפול יעיל בסרטן השחלות, במידה ואלה מבוצעים בזמן הנכון וע"י המומחים בנושא.
איה מדיקל מציעה תחת קורת גג אחת מענה מקצועי ומהיר ברמה הגבוהה ביותר לכל צרכי האבחון והטיפול בשילוב שירות אמפטי ומתחשב.

האם את בסיכון לחלות בסרטן השחלות?

דר' רם איתן, מנהל תחום גינקואונגולוגיה באיה מדיקל ממליץ לך לענות על השאלון הבא של "קרן לוין" המיועד ליהודים בעולם ובישראל.