ורידים ברגליים? אפשר להימנע מניתוח

המומחה לכלי דם, ד"ר מיכאל טל, מסביר.

ורידים בולטים הם לא רק בעיה אסתטית שכיחה מאוד, אלא גם תופעה הגורמת לכאבים וחשיפה לסיכונים משמעותיים. טיפול חדשני בפרוצדורה זעיר פולשנית מייתר את הצורך בניתוח ובהתאוששות ממושכת.
קרוב ל-30% מהאוכלוסייה, אחת מכל שתי נשים ואחד מכל ארבעה גברים, יסבלו בחייהם מאי ספיקת ורידים – מחלה המוכרת יותר בשם ורידים ברגליים, ורידים בולטים או דליות. אך המראה החיצוני של הורידים הבולטים, עם כל אי הנוחות והמבוכה שמטופלות רבות חשות, הוא רק סימפטום למחלה הגורמת לא מעט סבל פיזי ולעתים אף מסוכנת. ככל הנראה, המבוכה וחוסר המודעות מביאים לכך שרק כ-10% מהחולים מטפלים במחלה, וכל היתר נאלצים להימנע מחשיפת רגליים ולהתמודד עם הכאבים הנגרמים מחסימת הורידים.
תופעת הורידים המוגדלים היא למעשה הצטברות של דם בורידים, בשל שחיקה והיחלשות בשסתומים: שרירי הרגליים מתכווצים ומסייעים להזרמת הדם בורידים מחלקי הגוף התחתונים בחזרה אל הלב, כנגד כוח הכבידה. השסתומים בורידים אמורים לדאוג לכך שהדם יזרום בכיוון אחד בלבד – מעלה – אך ככל שהגיל מתקדם או ישנו רקע תורשתי, השסתומים נחלשים וחלק מהדם דולף בחזרה אל הווריד ומצטבר בו. זוהי למעשה התופעה המוגדרת אי ספיקה ורידית. בנוסף, היא יכולה להיגרם גם כתוצאה ממשקל עודף, בזמן הריון וכן בשל עמידה ממושכת או בעיות בריאותיות – כך שהבעיה אינה בהכרח תופעה המאפיינת גיל מבוגר, כפי שנוטים לחשוב. שינויים הורמונאליים, או צריכה לאורך שנים של גלולות למניעת הריון ותרופות אחרות המכילות אסטרוגן, עשויים להחמיר את התופעה.
החסימה הורידית גורמת לדליות (ורידים מוגדלים, שצבעם הכחול או הכהה בולט מבעד לעור) או לתופעה דומה המכונה "ורידי עכביש". כך או כך, הסובלים ממנה עשויים לחוש כבדות ועייפות ברגליים, לפתח בצקות, גרד לא מוסבר, התכווצויות שרירים ליליות, כיבים (פצעים כרוניים), שינוי בצבעו של העור ואף כאבים במפרקים והתקשות העור. כל התופעות הללו בוודאי שאינן נעימות, אך הסכנה היא להתפתחות דלקת וריד, פקקת (היווצרות קריש דם שעשויה לגרום אף לתסחיף ריאתי), דימומים וזיהומים כתוצאה מהכיבים הכרוניים.

אבחון וטיפול

כדי לאבחן את חומרת החסימה הורידית יש לפנות לרופא מומחה לכלי דם, שימליץ כיצד להקל על הסימפטומים, למנוע סיבוכים ולהמליץ על הטיפולים המתאימים. הבדיקה הפיזית תכלול בדיקה של הרגליים במנחים שונים, ובדרך כלל המטופל יישלח לבדיקת דופלר (אולטרה-סאונד) כדי לבחון את זרימת הדם ולוודא שלא נוצרו קרישים.
ישנן מספר אופציות טיפוליות, כמובן לפי דרגת החומרה – החל מפעילות הליכה מוגברת, דרך גרביים אלסטיים מיוחדים שלוחצים על הרגל בדרגות שונות, ועד ניתוחים ופעולות זעיר פולשניות. הגרביים, אגב, בעיקר מקלות על הסימפטומים ומונעות בצקות, אך לא מעלימות את הורידים המוגדלים. בעבר מקובל היה לחשוב שבעיות ורידים ניתן לפתור רק באמצעות ניתוח, אך כיום יש קשת של טכנולוגיות מתקדמות שממש מצילות אנשים מניתוחים והתאוששות ממושכת, שלא תמיד פותרים את הבעיה.

טיפול בורידים ודליות

יש שני סוגי טיפולים לטיפול בורידים מוגדלים על רקע בעיה בריאותית שאינם כרוכים בניתוח:
  • טיפולים מבוססי אנרגיית חום – לייזר, גלי רדיו וקיטור כלולים תחת קטגוריה זו. הטיפול למעשה שורף את הווריד. בשיטות אלו יש צורך בהזרקת חומר הרדמה מסביב לווריד. שיטות טיפולים אלו כרוכות בכאבים ובטראומה וכן בהתאוששות ארוכה יחסית, אך עם זאת השיטה אפקטיבית מאוד והסיכון לזיהום מאוד נדיר.
  • סוג נוסף הם טיפולים ללא חום – תחת טיפולים אלה כלולה הזרקת קצף. ההזרקה כוללת שילוב של תרופה ייעודית עם גז. ישנן תופעות לוואי רבות לשיטה, כגון: פיגמנטציה, אירוע מוחי, בעיות נוירולוגיות וסיבוכים אחרים. אופציה נוספת ולא שגרתית שלא נבחנה לאורך זמן הנה הדבקה של הווריד עם דבק מגע. ההדבקה מתבצעת באמצעות החדרת הדבק עם קטטר. המוצר מאושר לשימוש באירופה ובארץ, אך עלול לגלום לאלרגיות. בנוסף אין בהירות לגבי הפרשתו של הדבק מהגוף.

כיום ישנו מכשיר חדשני שאינו כרוך בהרדמה כללית או מקומית, וההתאוששות מהטיפול מיידית – קלריווין (Clarivein) לטיפול בורידים, באישור ה-FDA  (ראו הרחבה במסגרת). חשוב להדגיש כי הטיפול היחידי במסגרת סל הבריאות הוא  טיפול ניתוחי, ואילו הטיפולים שמתבצעים במרפאה הם בתשלום. עם זאת, כדאי לבדוק את זכויותיכם מול קופת חולים וחברות הביטוח.

Clarivein טכנולוגיה חדשה לטיפול בדליות

מכשיר הקלריווין הוא טכנולוגיה חדשנית וייחודית לטיפול רפואי ואסתטי בורידים בולטים ובדליות.  המכשיר מהווה תחליף זעיר פולשני לניתוח ולטיפול בלייזר או בגלי רדיו.
בשונה מהשימוש בטיפולים הרגילים בורידי הרגליים בחדר הניתוח, הטיפול בעזרת מכשיר הקלריווין מתבצע ללא הרדמה, ללא אשפוז, ללא מחטים וללא נזק לעצב או לעור. הפרוצדורה עצמה  מהירה – כ-30 דקות בלבד – והמטופלים חוזרים מיד בתום הטיפול לשגרת יומם.
יש לציין כי במרבית המקרים, הטיפול הינו הוא חד פעמי וכי אחוז ההצלחה בטיפול הוא מעל 95% ואחוז הסיבוכים הינו פחות מ – 0.5%.
מדובר במערכת המבוססת על החדרת קטטר זעיר לווריד, הגורם לגירוי מכני של שכבת הדופן הפנימית של הווריד – פעולה הגורמת להתכווצות הווריד – והזרקת חומר מטרש הסוגר את הווריד באופן מוחלט.
הטיפול משפר את התופעות הקשורות לורידים כגון: כאב, נפיחות, כבדות ובצקת. בנוסף, הטיפול משפר גם את המראה האסתטי של ורידים מפותלים ובולטים מתחת לעור. עם זאת, חשוב לציין כי התוצאות אינן מיידיות, שטפי הדם נעלמים תוך מספר שבועות עד חודשים, ותחושת הכאב נעלמת לפי קצב ההחלמה האינדבידואלי.

מכשיר הקלריווין (Clarivein) פותח בעת שהותו של ד"ר מיכאל טל בארה"ב כפרופסור חבר באוניברסיטת ייל. מאז השקת המכשיר ב-2009 טופלו בו יותר מ-40 אלף מקרים בעולם.
קלריווין מאושר לטיפול בדליות הורידים על ידי ה-FDA, מנהל המזון והתרופות האמריקאי.