תופעת בריחת שתן לא רצונית, היא תופעה שכיחה וביותר ומופיעה אצל אחת מכל שלוש נשים בעולם. אולם למרות הנפוצות הגבוהה של התופעה הבלתי נעימה, כמעט ואין מדברים עליה והיא בבחינת טאבו. זאת ככל הנראה בשל  הבושה והמבוכה הרבה שחשות מרבית הנשים הסובלות מהתופעה. אולם למרות הטאבו החברתי יש להבין כי בריחת שתן היא בעיה רפואית הניתנת לפתרון וחשוב לטפל בה. ישנן מספר דרכים טיפוליות לטפל בתופעה בלתי נעימה זו. יש לציין כי במידה ולא מטפלים בתופעה, לא רק שהיא לא נעלמת , אלא לרוב היא עוד מחמירה וממשיכה להוות פגיעה באיכות החיים של הסובלות ממנה.

מתי מתרחשת תופעת בריחת השתן אצל נשים

כולנו מכירים את התופעה של לצחוק עד שבורח לנו פיפי, אולם לא לזאת הכוונה. כשמדברים על הבעיה הרפואית של בריחת שתן אצל נשים, מתכוונים להרטבה המתרחשת במהלך כל הפעילות היומית, מישיבה במשרד, התעטשות, עיסוק בפעילות גופנית, קיום יחסי מין או סתם ישיבה בבית קפה.

מי סובלות מבריחת שתן

התופעה המביכה שכמעט ואין מדברים עליה, לא פוסחת על שום אישה ולא קשורה לגיל. היא יכולה לקרות לנשים צעירות כמבוגרות, לנשים שטרם ילדו כמו לנשים לאחר לידה. בשל העובדה שהתופעה מביכה מאד, הבושה גורמת לנשים רבות להסתיר את העובדה כי זה קורה גם להן. לכן ברפואה מוכר המושג תופעה סודית, כזו שנשים רבות מסתירות מחברותיהן ואף מבני זוגן.

מה הסבל הנגרם כתוצאה מבריחת שתן

אין מדובר במחלה הנושאת עמה כאבים לסובלים ממנה, אלא בתופעה שהקושי שלה הוא בעיקר חברתי. בריחת שתן פוגעת בתפקוד היום-יומי, ובעיקר מקשה על איכות החיים. פעילות שגרתית כמו יציאה לאירועים חברתיים, בילוי בחופשות משפחתיות, עיסוק בספורט או קיום יחסי מין, הופכים לסיוט מתמשך בעבור נשים הסובלות מהבעיה הרפואית, ולעיתים אף גורמות להן לחששות כה כבדים עד שאינן יוצאות מהבית.

איזה רופא מטפל בבעיה של בריחת שתן

המומחים לטיפול בבעיית בריחת השתן אצל נשים הם אורולוגים המתמחים בנשים, או אורו-גניקולוגיה. אלו הם לרוב רופאים גניקולוגיים, שעברו הכשרה נוספת בתחום רצפת האגן. האורו-גינקולוגים מתמחים במכלול הבעיות הקשורות בנושא תפקוד רצפת האגן אצל נשים, ומטפלים בתופעות כמו בריחת שתן או צניחת האגן.

הגורמים לבריחת שתן

לתופעת בריחת שתן מגוון גורמים, אך העיקריים שבהם הם רפיון שרירי האגן. הרפיון יכול לנבוע ממספר סיבות, בהן הריונות רבים וריבוי לידות, זיהומים חוזרים בדרכי השתן, ירידה ברמת ההורמון אסטרוגן המתרחשת אצל נשים בגיל המעבר, המצאות אבנים בכליות, מחלות נוירולוגיות ועוד.מהם הטיפולים הניתנים נגד בריחת שתן.
כיום קיים מגוון טיפולים המסייעים לנשים להתמודד עם הבעיה. אפשרויות הטיפול מגוונות וכוללות תרגילים פיזיותרפיים לחיזוק רצפת האגן, טיפול תרופתי וכן פרוצדורות כירורגיות. על מנת להתאים לכל אישה את הטיפול האינדיבידואלי המתאים לה, הרופא מאבחן את הבעיה הספציפית, ממה היא סובלת מה הנתונים האישיים שלה כגון גיל, מספר הלידות, יכולת התפקוד וכדומה. מכלל הנתונים הללו נגזרת דרך הטיפול.

מהו הטיפול הכירורגי במקרים של בריחת שתן

המדובר בניתוח פולשני מזערי, אשר התפתח בשנים האחרונות. בניתוח זה הנחשב פשוט, הרופא מזריק חומר מילוי המעבה את צינורית השתן, ומאפשר הפחתה משמעותית של בריחת השתן בזמן מאמץ., הניתוח הנעשה תחת הרדמה מלאה, נמשך מספר דקות בלבד ונחשב לבעל אחוזי הצלחה גבוהים ביותר. במרבית המרכזים הרפואיים מתקיימים ניתוחים אלו בדרך של שגרה ומצילים את איכות החיים של נשים ברחבי העולם.