הטפול בסרטן שד כולל ניתוח ועבור רבים מאתנו הצרוף של "סרטן שד וניתוח" משמעותו כריתת השד. אכן, רוב ניתוחי כריתת השד מתבצעים עקב אבחון של סרטן שד, אך האם ההיפך הוא גם נכון? האם סרטן השד פירושו תמיד כריתת השד?!

סרטן שד – אופציות ניתוחיותכריתת שד חלקית – למפקטומיה

בסוף שנות השמונים במילאנו שבאיטליה – בירת אופנה וארכיטקטורה – הראה כירורג בשם פרופ ורונזי שאפשר לטפל בסרטן שד על ידי כריתת הגידול בלבד (עם שולי רקמה בריאה סביבו) ולהקרין את שאר השד, וכך לשמור על השד והבטיח את אותם סיכויי החלמה מהמחלה. לאחר כ 75 שנים של התוויה חד משמעית – סרטן שד כריתת שד, התקבל השנוי ובחלק גדול ממקרי סרטן השד נוכל לשמר את השד ולבצע כריתה חלקית (למפקטומי). ניתוח שכזה מתבצע בקריטריונים ברורים של גידול יחיד, גידול שקוטרו מוגבל – יחסית לגודל השד, וכן האפשרות של קרינה להשלמת הניתוח.

מדובר בניתוח קל יחסית לכריתת השד כולו, הן פיזית והן נפשית. במידת הצורך והאפשרות נשלב תיקון אסטטי של השד וכן של השד הבריא לצורך סימטריה.

כריתת שד מלאה – מסטקטומיה

במקרים בהם המחלה בשד היא במספר מוקדים או הגוש הממאיר גדול יחסית לגודל השד יש צורך בכריתה שלמה של השד. למעשה הוצאת כל רקמת השד וכן אזור הפטמה והעטרה שבו רקמת שד נמצאת בעור. קבוצה נוספת של נשים יעברו כריתת שד לשם מניעת סרטן שד או יותר נכון הפחתת הסיכון ללקות בסרטן השד – ואלה נשים שבהם בבדיקה גנטית נמצא שנוי גנטי (מוטציה) המצביע על סיכון של 50% – 80% לחלות. שנוי זה מכונה BRCA 1 או BRCA 2 . כריתת השד תמנע את הופעת סרטן השד כמעט לגמרי.

מדובר בניתוח גדול יותר יחסית לכריתה חלקית, החלמה ארוכה יותר כולל צורך בנקז שישאר באזור הניתוח למשך כ 10 ימים.

שחזור שד

ניתוח כריתת השד גורם לנזק אסטטי משמעותי לאשה, הכולל גם פגיעה בנשיות ולכן למרות שמדובר בניתוח מציל חיים, קיים רצון עז להפחית נזק זה. ולמעשה שנים רבות קיימים ניתוחים לשחזור השד. בעיות רבות התעוררו כאשר מבצעים ניתוח כשנתיים לאחר כריתת השד וסיום הטפולים האונקולוגים – קושי נפשי לאשה לחזור לבית חולים לאשפוז וניתוח, וניתוח בעייתי עקב חוסר עור וצלקת רוחבית גדולה במקום השד. בשנים האחרונות אנו יודעים שבריאותית אפשר וכדאי לבצע שחזור מידי – בהמשך לכריתת השד. ניתוח זה מוצלח הרבה יותר מבחינה אסטטית ולא פחות חשוב נפשית – האשה מתעוררת בתום הניתוח עם שד. ניתוח שכזה מחייב צוות משולב של כירורג שד וכירורג פלסטי וכן מומחיות ספציפית בכריתת שד עם שמור רוב העור של השד.

הניתוחים לשחזור השד

שחזור שד באמצעות משתל סיליקון בלבד: בניתוח זה רקמת השד שנכרתה מוחלפת על ידי משתל סיליקון – מעטפת סיליקון ובה ג'ל סיליקון (שתל המשמש גם להגדלת שד). יש צורך בכסוי המשתל ברקמה נוספת לעור כי שכבת העור דקה וזאת על ידי שימוש בשריר החזה. הרמת השריר כך שיכסה את חלקו העליון של משתל הסיליקון ובחלק התחתון נוסיף מתחת לעור יריעה ביולוגית – אלודרם – שיוצרת את העבוי והתמיכה לשד. כמובן שיטת שחזור זו מחייבת שישאר מספיק עור ל"בניית " השד. ניתוח זה אינו קשה לחולה ואינו מסובך למנתח אך כמות הסיבוכים עקב נזק לעור גדולה יותר. כמו כן יש קושי ליצור שד בעל מראה טבעי וסימטרי לשד הבריא.

שחזור בעזרת "מותחן רקמות": במקרים בהם אין מספיק עור ליצור שד בגודל סביר אנו מכניסים משתל ריק עם פומית תת עורית ולאחר הניתוח במשך מספר חודשים נמלא את המשתל במי מלח למתיחת העור (תהליך דומה לבטן בהריון) עד לגודל הרצוי ואז בניתוח נוסף, קל יותר, נחליף את המותחן בשתל סיליקון קבוע.

שחזור שד באמצעות שריר מהגב (לטיסימוס): בניתוח זה אנו משתמשים בעור ושריר מהגב – שריר הלטיסימוס הוא שריר שטחי גדול בגב העליון המקבל את אספקת הדם מאזור בית השחי . בניתוח פשוט יחסית ניתן להפרידו עם קטע עור מהגב ולהעבירו קדימה לאזור השד עם שמירה על החיבור החיוני – אספקת הדם בבית השחי. וכך נקבל מתלה המורכב מרקמת שריר ועליה עור ונוכל לכסות את משתל הסיליקון ולבנות שד חדש. ניתוח זה ארוך ומורכב יותר ומחייב ניתוח גם בגב (הצלקת בגב מוסווית בקו החזיה) אך תוצאותיו מוצלחות יותר אסטטית ויש פחות סיבוכים. כמובן זמן האשפוז מעט ארוך יותר. במקרים של צורך בכריתה ושחזור דו צידי הניתוח יתבצע על ידי לקיחת 2 השרירים מהגב – מימין ומשמאל.

חשוב לזכור שכל אשה עם סרטן שד מתאפיינת בפרמטרים יחודיים ולכן ההחלטה לגבי הניתוח כריתה חלקית או מלאה, שחזור השד על סוגיו השונים,  תעשה על ידי הרופא והאשה וזאת לפי שלב המחלה הסרטנית והיקפה, הבריאות הכללית של האשה וכמובן רצון האשה לאחר שתדע על כל האפשרויות.

במרכז "איה מדיקל" ניתן לקבל יעוץ מקצועי מפורט והתאמה קפדנית של ניתוחי השד על כל סוגיו. היעוץ והניתוח מבוצעים על ידי ד"ר רפי קליין, כירורג שד מהמובילים בארץ בעל ניסיון רב בכל מחלות וניתוחי השד, וכן בכל סוגי השחזור בשיתוף עם מנתחים פלסטיים.