שרירנים ברחם הם גושים שפירים שמתפתחים אצל כמחצית מהנשים, שחלק ניכר מהן אפילו לא מודע להימצאותם. השרירנים האלה נקראים מיומות, והן נפוצות בעיקר בקרב נשים אחרי גיל 50, אך גם מספר הנשים הצעירות שמתגלה אצלן שרירן הוא גבוה מאוד.

שרירנים ברחם

מהו שרירן?

שרירן הוא אוסף של תאי שריר שהתפתחו וגדלו בצורה לא מבוקרת. אף שהמנגנון הזה מזכיר התפתחות של גידולים ממאירים, המיומות הן גידולים שפירים, ואינם מהווים סיכון רפואי. סיכוי הפיכת השרירן לגידול ממאיר מוערך ב- 0.5% בלבד. השרירנים מתפתחים בדופן שריר הרחם ובמקרים רבים אצל אותה אישה מתגלים מספר שרירנים בגדלים שונים. לרוב השרירנים קטנים מאוד ולא גורמים לשינויים הנראים לעין, כאבים או בעיות בריאותיות אחרות. אך ישנם מקרים בהם השרירנים גורמים, כאמור, לגידול ניכר של הרחם היות והשרירן גורם לרחם לגדול, מאפיינים את גודלו של השרירן בהתאם לגודל של הרחם בהשוואה לרחם הריוני. כך שרירן יכול לגרום לרחם לגדול לגודל של 15 שבועות, 20 שבועות וכו'. כמובן, אלה מקרים חריגים, בהם השרירן גדול מאוד וגורם לשינויים משמעותיים בגוף האישה.

תסמינים נוספים שנגרמים בעקבות השרירן, הם כאבים, לחץ על השלפוחית והרקטום, דימום וסתי מוגבר או לא סדיר, אי פריון והפלות חוזרות. התופעות האלה מצריכות כמובן בירור מעמיק, שכולל לרוב בדיקת אולטרסאונד, בדיקת דם ולעיתים קרובות גם היסטרוסקופיה אבחנתית. אם בבדיקות מסתבר שהסיבה לכל אלה הם שרירנים בדופן הרחם, יש צורך לטפל.

טיפול בשרירן הרחם

ישנו מגוון רחב של טיפול במיומות, ותוכנית הטיפול מותאמת לכל אישה בהתאם לגילה, תכנית הילודה שלה, גודל השרירן ברחם, הרקע הרפואי שלה וכו'. בין הטיפולים ניתן למנות תרופות, שחלקן נועדו להקל על התסמינים של השרירן כמו כאבים ודימומים וחלקן יכולות לסייע בכיווץ השרירן. גם התקן הורמונאלי יכול להקל על התסמינים של המיומה בזכות שחרור של הורמון פרוגסטרון לחלל הרחם. כשמדובר בשרירנים קטנים, לפעמים ניתן לפתור את הבעיה באמצעות חימום מבוקר ומקומי. כשמתקבלת ההחלטה להסיר את השרירן ברחם, ניתן לעשות זאת או באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית או ניתוח זעיר-פולשני. במקרים חמורים יותר, ולאחר שהאישה השלימה את תכנית הילודה שלה, ניתן לפתור את הבעיה על ידיי כריתת הרחם. לאחרונה נכנסה לשימוש שיטת טיפול נוספת: אמבוליזציה של המיומה. זוהי פעולת צנתור הגורמת להפסקה באספקת הדם לשרירן ובכך להקטנתו באופן משמעותי.

שרירן ברחם או רחם שרירני אינם מהווים היום סיבה לכריתת רחם. ניתן בהחלט לטפל באופן מבודד בשרירן עצמו, או בשרירנים ולשמר את שלמות הרחם. "שימור הרחם" הוא ערך חשוב ביותר המונח כ"נר" לרגלי רופאי איה מדיקל. שלמות הרחם חשובה בשימור הפיזיולוגיה של רצפת האגן. ראי כתבות נוספות אצלנו באתר.

רופאי "איה מדיקל" צברו ניסיון רב באבחון וטיפול במיומות. גישתם לשיטות החדשניות והמכשור המתקדם מאפשר לכל אישה לקבל את הטיפול הטוב ביותר לבעייתה.